Orły przednie w Karpatach zaczęły wysiadywać jaja


Orły przednie w Karpatach zaczęły wysiadywać jaja: artykuł nr 2179

2006-03-26 16:55:20 Zoologia

Większość bytujących w Karpatach orłów przednich rozpoczęła w odbudowanych gniazdach wysiadywanie jaj - mówi koordynator Komitetu Ochrony Orłów regionu Małopolska w Jaśle, Marian Stój. Nie zważając na zimową aurę, orły już kilkanaście dni temu odbudowały gniazda, które m.in. dodatkowo wzmocniły i wyłożyły drobnymi gałęziami jodły lub świerku. Na początku trzeciej dekady marca rozpoczęło się składania jaj - informuje Stój. Ornitolog przypomina, że 60-70 proc. orłów składa po dwa jaja, reszta po jednym.

"Pary wychowują jednak zazwyczaj tylko jedno pisklę. U orłów występuje bowiem tzw. zjawisko kainizmu, które polega na eliminacji słabszego osobnika" - dodał Stój. Według niego, kainizm pojawia się do tygodnia po wylęgu, a rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa. "Od 1993 roku tylko kilka razy gniazda opuściły dwa osobniki" - dodaje ornitolog.

Okres inkubacji trwa 45 dni. W lipcu młody orzeł opuści gniazdo. Do zimy będzie jednak przebywał w towarzystwie rodziców, a dojrzałość płciową osiągnie cztery lata później.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich. Najwięcej, bo ponad 30 par, bytuje w Karpatach, głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Poza Karpatami można je spotkać m.in. na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - 2 metry. Drapieżnik żywi się m.in. zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami. Jego gniazda znajdują się w miejscach niedostępnych, na wierzchołkach bardzo wysokich drzew lub na skałach. KYC

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii