Energetycy przygotowali domki dla boćków


Energetycy przygotowali domki dla boćków: artykuł nr 2194

2006-03-29 12:45:29 Zoologia

Bociany, które niebawem gromadnie pojawią się w powiecie przemyskim, nie muszą martwić się o mieszkania. Czekają na nich wyremontowane lub całkiem nowe gniazda. Przygotowali je przemyscy energetycy - informuje Rejonowy Zakład Energetyczny w Przemyślu.

"Nasi elektromonterzy umocowali tym razem 12 nowych ocynkowanych "domków" ponad drutami przesyłowymi w czterech gminach powiatu przemyskiego.

Stare gniazda, znajdujące się w tych samych miejscach, były już niebezpieczne dla ptaków i zostały usunięte"- mówi zastępca dyrektora RZE w Przemyślu Ryszard Pawłowski.

Nowe gniazda dla bocianów to solidne konstrukcje, mające wiele zalet. Nie zagrażają już sieci energetycznej, a także ludziom i bocianom. Pieniądze na ten cel wyłożył Rejonowy Zakład Energetyczny w Przemyślu, należący do Zamojskiej Korporacji Energetycznej. A koszt jednego bocianiego "domku" wcale nie jest bagatelny - wynosi ok. dwa tysiące złotych. W ciągu kilkunastu ostatnich lat przemyscy energetycy wymienili już ponad 300 konstrukcji dla boćków.

Naturalne gniazda bocianie ważą po kilkaset kilogramów (niektóre nawet powyżej 800 kg). Część z nich wspiera się na przewodach elektrycznych, co powoduje ich nadmierne obciążenie. Ponadto osuwające się z gniazd patyki przyczyniają się, zwłaszcza w deszczowe dni, do zakłóceń w odbiorze prądu. Nowe "domki", montowane przez energetyków, skutecznie zapobiegają awariom, a przy tym są przytulne dla bocianów, o czym świadczy fakt, że ptaki te chętnie je zasiedlają.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Jan Miszczak

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii