Satelita wytropi podpalaczy


Satelita wytropi podpalaczy: artykuł nr 2258

2006-04-10 03:22:21 Ekologia

Kontrolerzy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mają nową satelitarną broń przeciwko rolnikom wypalającym wiosną zeszłoroczne trawy na łąkach i pastwiskach. Wypalania resztek roślinnych na polach zakazuje unijny Kodeks Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej i winowajcy mogą stracić część dopłat.
Dotychczas najtrudniej było udowodnić winowajcy proceder. Teraz, dzięki technologii zdjęć satelitarnych, których ARiMR używa do ewidencji gruntów, łatwiej będzie to ustalić.

Podpalacz nigdy nie może być pewien, czy nad płonącą lub świeżo wypaloną łąką nie przelatuje satelita i nie robi zdjęć. Informacja o satelitarnym nadzorze bardzo spodobała się Waldemarowi Awchimieniemu, wójtowi gminy Potęgowo. Dwa lata temu łąki i pastwiska jego gminy najczęściej w całym powiecie słupskim pustoszyły pożary traw.
? Już ubiegłoroczne informacje o karach znacznie złagodziły ten problem - twierdzi wójt.- Choć zdarzają się uparci rolnicy, którzy wypalają trawy nie bacząc na zakazy. Teraz jednak nie tylko satelity będą ich mieć na oku. Sprawcami nielegalnych wypalań traw zajmą się również nasi strażnicy gminni oraz policjanci.

Źródło: Dziennik Bałtycki

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii