Dni Magnolii


Dni Magnolii: artykuł nr 2319

2006-04-21 18:45:41 Botanika

Długa zima i bardzo chłodna wiosna sprawiła, że w Powsińskim Ogrodzie Botanicznym PAN wegetacja jest opóźniona o co najmniej trzy tygodnie. „Z tego powodu musimy odwołać Dni Magnolii, które zaplanowaliśmy na 22-23 kwietnia; niestety, magnolie jeszcze nie kwitną”- mówi pracownik ogrodu Wojciech Dmuchowski. W szklarni ekspozycyjnej „Zielony Raj”, można natomiast podziwiać różne odmiany storczyków, begonii i wielkie fioletowe kwiaty brunsfelia. Botanicy z powsińskiego ogrodu spodziewają się, że magnolie zakwitną dopiero w ostatnich dniach kwietnia.

Dmuchowski zaprasza jednak na pierwszy wiosenny kiermasz ogrodniczy, na którym producenci będą sprzedawać m.in. rośliny do ogrodów i na balkony, rośliny doniczkowe, materiały i sprzęt ogrodniczy, letnie kapelusze i wiele innych. Będzie także można zasięgnąć bezpłatnych porad ogrodniczych.

Choć to już kwiecień, jednak dopiero teraz zwiedzający powsiński ogród mogą podziwiać gatunki, które w innych latach zakwitały już w połowie marca, m.in. wawrzynki i oczary oraz przebiśniegi.

"Kwitnienie rozpoczynają cebulice, kokorycze, szafirki i śnieżniki, dereń jadalny i narcyzy. Być może wkrótce pokażą się też kwiaty u wczesnych odmian tulipanów" - mówi Dmuchowski.

"W części tropikalnej pyszni się passiflora, która kojarzy się nam ze Świętami Wielkanocnymi. Nazwa łacińska tej rośliny wywodzi się od słów passio – cierpienie i flos – kwiat" - mówi Dmuchowski. Zachęca także do obejrzenia szkarłatnoczerwonych kwiatów żelazownika (w warunkach naturalnych jest drzewem) oraz krzewu eupatorium, którego ozdobą są duże pachnące pomponowe, fioletowe główki kwiatowe w spłaszczonych pęczkach.

Zwiedzający Ogród Botaniczny w Powsinie mogą także obejrzeć prezentowane tam wystawy:

* „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów * wystawę przyrodniczą „Świat kolorowych motyli” * „Dendrografia”, wystawę fotografii Tomasza Maśluka * wystawę fotografii „Klimaty biebrzańskie” Teresy Gumiłowskiej.

Ogród Botaniczny PAN otwarty jest we wszystkie dni tygodnia w godz. 10.00-18.00.

PAP – Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki