Światowy Dzień Ziemi


Światowy Dzień Ziemi: artykuł nr 2322

2006-04-21 21:03:46 Nauka w Polsce i na świecie

W sobotę 22 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W Warszawie główne obchody zaplanowano na niedzielę - na Polach Mokotowskich, jak co roku, odbędzie się wielki piknik ekologiczny.

Idea Dnia Ziemi zrodziła się w Stanach Zjednoczonych - po raz pierwszy obchodzono go tam 22 kwietnia 1970 r. W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r. Każdego roku wybierane jest inne hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi, związane z problemami ekologicznymi - w tym roku brzmi ono "rzeka".

Już w piątek, 21 kwietnia, obchody Dnia Ziemi zainaugurowała fundacja Nasza Ziemia. Zorganizowała wiosenne porządki w warszawskiej dzielnicy Praga Południe, połączone z warsztatami ekologicznymi. Uczniowie praskich szkół posprzątali teren wokół Jeziorka Gocławskiego.

"Chcieliśmy nawiązać do tegorocznego tematu przewodniego święta. Jeziorko Gocławskie jest bowiem niczym innym, jak dawnym zakolem Wisły" - mówi Ewa Smolska z fundacji Nasza Ziemia.

W Warszawie, jak co roku, ekolodzy i mieszkańcy stolicy spotkają się w niedzielę na wielkim festynie na Polach Mokotowskich. Odwiedzający będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach segregacji odpadów, zabawach ekologicznych i edukacyjnych, obejrzeć prezentacje licznych organizacji pozarządowych.

Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży - łączących zabawę z nauką. Zwiedzając kolejno prezentacje polskich parków narodowych, rozmieszczone wzdłuż symbolicznej rzeki, będzie można złożyć 23-elementowe puzzle z informacjami o parkach.

Atrakcją tegorocznego festynu będą też koncerty folkowych zespołów muzycznych, prezentacja produktów ekologicznych i regionalnych wyrobów i specjałów kulinarnych, oraz przybliżenie starych technologii przetwarzania żywności - np. wyrobu chleba, serów i masła.

Podobnie jak podczas ubiegłorocznego Dnia Ziemi, podczas festynu będzie można zamienić odpady na sadzonki roślin. Za 5 kg makulatury, 10 opakowań szklanych lub 10 baterii będzie można dostać sadzonkę drzewa (świerku, sosny, brzozy lub modrzewia).

Organizatorzy apelują, aby udając się na festyn, skorzystać ze środków komunikacji miejskiej. "Samochody mają zakaz wjazdu na Pola Mokotowskie i są problemy z zaparkowaniem. Poza tym, dużo wygodniej i ekologiczniej jest skorzystać np. z metra, albo własnego roweru" - mówili podczas środowej konferencji prasowej.

Tegorocznym Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii został w środę prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, Andrzej Kassenberg. Laureat nagrody ogłaszany jest co roku przed Dniem Ziemi.

Organizatorami obchodów są m.in. Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Społeczny Instytut Ekologiczny oraz Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie