Słoweńska niedźwiedzica w Pirenejach


Słoweńska niedźwiedzica w Pirenejach: artykuł nr 2348

2006-04-27 01:29:01 Zoologia

Francuzi sprowadzili ze Słowenii samicę niedźwiedzia brunatnego ze Słowenii. Zwierzę wypuszczono w Pirenejach jako część działań na rzecz odnowy tamtejszej zagrożonej wyginięciem populacji niedźwiedziej - informuje agencja Reuters.

Niedźwiedzica, którą nazwano Palouma została w poniedziałek schwytana w Słowenii i przetransportowana w ciężarówce do Francji. Jest pierwszym z pięciu słoweńskich niedźwiedzi, które do końca czerwca mają "przeprowadzić" się na stałe w Pireneje.

Cała operacja ma na celu zwiększenie liczby niedźwiedzi brunatnych zamieszkujących góry oddzielające Francję i Hiszpanię. Ekolodzy oceniają, że pozostało tam jedynie 14-18 osobników - głównie samców.

Przeciwko sprowadzaniu niedźwiedzi w góry protestują okoliczni farmerzy. Obawiają się, że niedźwiedzie narobią spustoszenia w hodowanych przez nich stadach owiec.

Według organizacji ekologicznej WWF, obawy te są przesadzone. Z ich szacunków wynika, że rocznie niedźwiedzie brunatne są odpowiedzialne za zaledwie 1 proc. wszystkich przypadków śmierci owiec w Pirenejach.

"80 proc. niedźwiedziego menu jest wegetariańskie. Pozostałe 20 proc. to mięso - padlina, dzika zwierzyna oraz ewentualnie owce" - mówi jeden z francuskich działaczy WWF Olivier Hernandez. Według niego, niedźwiedzie zabijają rocznie w Pirenejach ok. 150-300 owiec.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii