II Forum Energetyki Odnawialnej


II Forum Energetyki Odnawialnej: artykuł nr 2428

2006-05-08 09:22:33 Ekologia

Ciepło ze słomy lub zboża, paliwo z rzepaku, energia z wierzby - to już nie alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii, ale coraz częściej jedyne rozwiązanie. W Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Przysieku zorganizowano II forum Energetyki Odnawialnej. Tam na własne oczy można się było przekonać jak to działa. Taniej już było. Kierowcy do tej myśli muszą się przyzwyczaić. Wraz z rosnącymi cenami paliw pojawiają się pomysły czym je zastąpić. Na przydomową rafinerię stać raczej mało kogo.

Ale na własne źródło odnawialnej, ekologicznej energii już nie. Coraz więcej osób przekonuje się, ze węgiel to nie wszystko. - Mieszkamy na wsi, palimy tradycyjnym i to i zapachy, i ciężko, i koszty, no i wiadomo, brudno, bo to nie upilnujesz wszystkiego - mówi Anna Górska, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego.

A może by tak zamiast węgla spalać owies? Rozwiązanie, które wielu rolnikom na razie nie mieści się w głowie jest przede wszystkim tańsze, nawet o 40 proc. Ale to nie jedyny argument. - Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że dzisiaj są ogromne problemy ze zbytem zboża. Zboże jest bardzo tanie, w związku z czym rolnicy szukają innych możliwości wykorzystania tego zboża - mówi dr Piotr Gradziuk z Akademii Rolniczej w Lublinie.

Źródło: TVP3 Rzeszów

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii