Szrotówek budzi się do życia


Szrotówek budzi się do życia: artykuł nr 2439

2006-05-09 13:12:29 Leśnictwo

Pierwsze dni maja to w naszych szerokościach geograficznych czas bujnego rozwoju roślinności. Niestety z dobrych warunków korzysta również wiele szkodników, wśród nich niezwykle niebezpieczny owad o nazwie szrotówek kasztanowcowiaczek – niewielki motyl, który upodobał sobie nasze kasztanowce. Inwazja szrotówka na europejskie drzewa rozpoczęła się w 1985 roku w Macedonii. Przez dwie dekady ten niepozorny motyl zdołał podbić niemal całą Europę. W Polsce po raz pierwszy zauważono tego szkodnika w 1998 roku okolicach Wrocławia.

Szrotówek nie ma naturalnych wrogów, dlatego też tak świetnie się rozwija – pomaga mu w tym obfitość drzew kasztanowców, których tak pełno w europejskich parkach, i na skwerach.

Motyl składa wiosną jaja, z których rozwijają się larwy żerujące w miąższu. Uszkodzone liście żółkną i opadają już latem. Osłabione drzewo próbuje nie dopuścić do skrócenia okresu wegetacyjnego i wypuszcza kolejne pąki listowia. W ten sposób roślina nadweręża swoje siły i często nie jest w stanie przygotować się do nadchodzącej zimy. Po kilku latach przymusowego współżycia ze szrotówkiem kasztanowce obumierają.

Źródło: Jerzy Piątek polska.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa