Wrony dziedziczą umiejętność wykorzystywania narzędzi


Wrony dziedziczą umiejętność wykorzystywania narzędzi: artykuł nr 247

2005-01-14 06:00:00 Nauka w Polsce i na świecie

Wrony z Nowej Kaledonii potrafią posługiwać się narzędziami i zdolności tej, jak zauważyli ostatnio naukowcy, nie nabywają w trakcie obserwacji rodziców, tylko jest ona instynktowna.

Wyniki swoich obserwacji angielscy zoolodzy opublikowali w ostatnim numerze magazynu "Nature".

Wykorzystywanie przez zwierzęta narzędzi pod postacią kolców, gałązek i kamyków zostało już wielokrotnie potwierdzone w trakcie obserwacji różnych gatunków. Jednak ostatnie badania angielskich zoologów, przeprowadzone na grupie wron z Nowej Kaledonii wskazują na fakt, że ptaki te mogą dziedziczyć zdolność użytkowania takich narzędzi. Dotychczas uważano to za cechę charakterystyczną jedynie dla kultur ludzkich.

Grupa badaczy z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Oksfordzkiego obserwowała grupę trzech młodych samców oraz młodej samicy wrony z Nowej Kaledonii (Corvus moneduloides). Ptaki zostały wychowane w niewoli w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Kew.

Zoolodzy trzymali je w dwóch grupach. Samica mieszkała razem z jednym z samców i tej parze opiekunowie regularnie demonstrowali posługiwanie się gałązkami w celu wydobywania pożywienia z niedostępnych zakamarków. Dwa pozostałe samce przebywały oddzielnie i nigdy nie widziały technik stosowanych przez swoich dorosłych pobratymców.

Całość w portalu Onet.pl pod adresem: http://info.onet.pl/1037168,16,1,0,120,686,item.html

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie