Święto Polskiej Niezapominajki w Powsinie


Święto Polskiej Niezapominajki w Powsinie: artykuł nr 2474

2006-05-12 12:03:34 Botanika

Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie tętni życiem. W dniach 20-21 maja obchodzone w nim będzie Święto Polskiej Niezapominajki. Jak zapewniają organizatorzy, największą atrakcją będzie sam Ogród, szczególnie piękny o tej porze roku. Kwitną bowiem jeszcze magnolie czarne, parasolowate, drzewiaste i Siebolda. Rozpoczęły już kwitnienie rododendrony i azalie. Kwitnie również mnóstwo innych drzew, krzewów i bylin. Jest zielono i kolorowo (peonie, irysy, czosnki ozdobne, pustynniki, bergenie, żagwiny, smagliczki, floksy, wilczomlecze itd.). Zakwitło też już piękne drzewko judaszowiec.

Program święta wygląda następująco:

20 maja (sobota), od godz. 13.00, uroczyste posadzenie "Dębu Papieskiego”. Sadzonka została wyprodukowana z żołędzi pochodzących z najstarszego w Polsce dębu o imieniu "Chrobry”. Żołędzie te poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 28 kwietnia 2004 roku podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu. Ze względu na wyjątkowy charakter sadzenie odbędzie się w sposób bardzo uroczysty z udziałem duchowieństwa i władz lokalnych.

Wystąpi też chór i orkiestra kameralna, obędzie się również prezentacja prac poetycko-plastycznych dzieci i młodzieży laureatów konkursu "Przyroda-Poezja-Plastyka”, na który wpłynęło 5500 prac.

21 maja (niedziela), godz.15.00 - koncert inauguracyjny Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach” pt. "Niezapominajki" w wykonaniu Anny Marii Stańczyk, w programie muzyka wielkich romantyków

Dodatkowe atrakcje:

Wystawa przyrodnicza p.t. "Bursztyn w dziejach”, wspaniała ekspozycja archeologicznych wyrobów z bursztynu, bryłek bursztynów z zatopionymi roślinami i owadami oraz neolitycznej i współczesnej biżuterii z bursztynu.

Wystawa pt.: "Spotkanie z bogami Indii”. Ekspozycja 17 kamiennych i brązowych posągów, największe do 3 m wysokości

Wystawa przyrodnicza "Świat kolorowych motyli" – kolekcja pięknych egzotycznych motyli (Uwaga: również żywe motyle).

Ogród Botaniczny PAN jest otwarty dla we wszystkie dni tygodnia, w soboty, niedziele i święta w godz. 10-19, w dni powszednie 10–18. Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł;, dzieci do lat 6 wstęp wolny. Na miejscu parking samochodowy i bezpłatny rowerowy.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki