Myśliwi strzelają do orłów


Myśliwi strzelają do orłów: artykuł nr 248

2005-01-14 06:10:00 Ochrona środowiska

Coraz więcej ptaków drapieżnych ginie postrzelonych z myśliwskiej broni - alarmują ornitolodzy i obrońcy zwierząt

Proceder dotyczy nie tylko pospolitych myszołowów i jastrzębi, ale też rzadkich i zagrożonych wyginięciem orłów. W latach 2002-03 Komitet Ochrony Orłów odnotował 25 udokumentowanych przypadków zastrzelenia lub zabicia przez człowieka ptaków drapieżnych.

Pośród nich znalazły się: cztery bieliki, cztery rybołowy, orlik krzykliwy i kania ruda. Tylko w zeszłym roku wykryto aż trzy przypadki zastrzelenia orłów bielików z broni myśliwskiej. Ponadto w lutym zeszłego roku Państwowa Straż Łowiecka z Wielkopolski wszczęła dochodzenie w sprawie postrzelenia dorosłego samca bielika. Śrut strzaskał mu skrzydło i ptak nigdy nie wróci już na wolność.

Podejrzane pazury i dziób

- To zapewne czubek góry lodowej. Większości postrzelonych ptaków po prostu nikt nie znajduje - twierdzi Zdzisław Cenian, sekretarz Komitetu Ochrony Orłów. - Myślę, że mamy do czynienia z nagminnym "czyszczeniem" terenów łowieckich i tych przylegających do stawów rybnych ze wszystkiego, co ma zakrzywiony dziób i pazury. Zupełnie jak byśmy żyli w XIX wieku.

Całość w portalu Gazeta.pl pod adresem: http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,2492341.html

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska