Na Śląsku wiosenna Wystawa Kwiatów i Ogrodów


Na Śląsku wiosenna Wystawa Kwiatów i Ogrodów: artykuł nr 2494

2006-05-16 01:03:36 Botanika

Kompozycje z kwiatów i roślin ozdobnych, tworzące tzw. ogrodowe pokoje - to temat przewodni 112. Wiosennej Wystawy Kwiatów i Ogrodów, którą otwarto w piątek w chorzowskiej hali Kapelusz. Co roku wystawę odwiedza ok. 25 tys. osób. Ogrodowe pokoje to specjalne roślinne kompozycje, aranżowane w swoiste ogrodowe wnętrza, które mogą być scenerią odpoczynku, zabawy czy przyjmowania gości – opisuje projektantka wystawy, Magdalena Tomżyńska.

Jak dodaje, jednym z przebojów wystawy prawdopodobnie będzie ogrodowy pokój zaaranżowany w stylu wschodnim. Skomponowany jest głównie z magnolii, pnącz i wiśni japońskich, a uzupełnieniem roślin są odpowiednio dobrane elementy ogrodowej architektury.

Na wystawie dominują kwitnące o tej porze roku azalie, różaneczniki (rododendrony), magnolie, a także iglaki, krzewy o ozdobnych, kolorowych liściach oraz drzewa i pnącza ogrodowe. Można też obejrzeć sporo roślinnych "białych kruków" – odmian niedostępnych zwykle w ofercie sklepów ogrodniczych.

Ekspozycja, przygotowana przez 35 wystawców, wypełnia halę o pow. 1200 m. Wystawiane rośliny zaaranżowane są na wzór rzeczywistych ogrodów, choć z racji ograniczeń lokalizacji wystawy, niemożliwe było np. wkopanie ich w podłoże. Do hali trafiły jednak m.in. oczka wodne, kaskady oraz – w donicach – wysokie drzewa klonowate.

Prócz ekspozycji, organizatorzy targów przygotowali też prelekcje o hodowli roślin oraz pokazy ich komponowania. W sobotę i niedzielę ma działać punkt porad ogrodniczych, gdzie będzie można np. przyjść z chorą gałązką ze swego ogródka i uzyskać pomoc, jak zarażoną roślinę wyleczyć, a potem o nią zadbać.

"Specjalne warsztaty przygotowaliśmy dla dzieci, które - jak się okazuje – uwielbiają babrać się w ziemi. Będą to zajęcia z sadzenia roślinek. Przygotowaliśmy dla małych ogrodników tysiąc różnych sadzonek" – powiedziała projektantka.

Wystawę organizują Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka w Chorzowie oraz Związek Szkółkarzy Polskich.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki