Rumuńskie władze mogą nakazać wybicie 1 mln sztuk drobiu w związku z ptasią gryp


Rumuńskie władze mogą nakazać wybicie 1 mln sztuk drobiu w związku z ptasią gryp: artykuł nr 2496

2006-05-16 01:05:14 Zoologia

Władze Rumunii mogą nakazać wybicie około 1 mln sztuk domowego ptactwa by nie dopuścić do rozszerzenia się epidemii ptasiej grypy - informuje agencja Reuters. W Rumunii od października 2005 roku stwierdzono na fermach i w domowych gospodarstwach 60 ognisk choroby, wywołanej przez groźny także dla ludzi wirus ptasiej grypy H5N1. Od tego czasu wybito niemal pół miliona ptaków. Nie było natomiast ani jednego przypadku przeniesienia się wirusa na człowieka.

Z informacji przedstawionej w poniedziałek przez głównego weterynarza Rumunii Iona Agafitei wynika, że likwidacja miliona ptaków zostanie podjęta, jeśli w rejonie Codlea w środkowej części kraju zostaną stwierdzone nowe przypadki zachorowań u domowego drobiu.

Służby weterynaryjne potwierdziły obecność wirusa w Codlea w sobotę. Okazało się także, że jedna z ferm drobiarskich w Codlei sprzedawała hodowcom zakażone kurczęta m.in. do miejscowości Hurez, gdzie właśnie najpierw zauważono, iż ptaki są chore a następnie wykryto u nich H5N1. Akcja likwidacji ptaków miałaby objąć cały rejon Codlea, łącznie z drobiem hodowanym w gospodarstwach wiejskich.

W marcu władze Rumunii zwróciły się do Unii Europejskiej o pomoc w wysokości 10 mln euro na walkę z ptasią grypą.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii