Opłaca się handlować emisjami spalin


Opłaca się handlować emisjami spalin: artykuł nr 2511

2006-05-16 22:37:34 Ekologia

Ciepłownicza spółka Praterm jako pierwsza zaryzykowała handel prawami do emisji dwutlenku węgla. Zagrała na giełdzie w Londynie i wygrała - informuje "Parkiet". W Polsce nie można jeszcze handlować uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, mimo że nasze firmy posiadają nadwyżkę takich pozwoleń. Nie oznacza to jednak, że zawieranie transakcji jest niemożliwe. Handlować kontraktami na emisje CO2 można na kilku europejskich rynkach.

Usługę taką oferuje m.in. BRE Bank, który pośredniczył przy transakcjach Pratermu, spółki ciepłowniczej notowanej na giełdzie. Warszawska firma - jak informuje dziennik - ma nadwyżkę w postaci prawa do emisji 90 tys. ton CO2. W drugiej dekadzie kwietnia sprzedała wszystkie swoje uprawnienia za blisko 30 euro za tonę, czyli w sumie za 2,67 mln euro. Kilka dni później na europejskim rynku handlu CO2 nastąpił krach. Cztery państwa poinformowały, że posiadają jeszcze znaczne nadwyżki emisyjne. Ceny kontraktów w ciągu jednego dnia spadły do ok. 17 euro za tonę. Wtedy Praterm odkupił swoje 90 tys. uprawnień. Zysk z transakcji przekroczył milion euro.

"To nie jest spekulacja, bo naprawdę mamy zweryfikowane nadwyżki praw do emisji. Zdecydowaliśmy się zawrzeć transakcję na giełdzie w Londynie, aby zabezpieczyć sobie cenę uprawnień na przyszłość. Zrobiliśmy to tuż przed załamaniem rynku i zarobiliśmy" - mówi "Parkietowi" prezes Pratermu Edward Kowalewski.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii