Ludzki genom rozszyfrowany już w całości


Ludzki genom rozszyfrowany już w całości: artykuł nr 2521

2006-05-18 12:36:01 Biotechnologia

Naukowcy rozpracowali sekwencję ostatniego ludzkiego chromosomu - zlokalizowano w nim geny odpowiedzialne m.in. za predyspozycje do choroby Parkinsona, Altzheimera czy raka. W ten sposób odkryto już tajemnicę wszystkich składników genomu człowieka. To oznacza, że naukowcy osiągnęli punkt zwrotny w jednym z najważniejszych projektów naukowych, Human Genome Project - informuje Nature. Ostatni ze sklasyfikowanych chromosomów jest zarazem największy w całym genomie – zawiera niemal dwa razy więcej genów niż pozostałe.

Jest to jednocześnie ta część genomu, w której zlokalizowana jest największa liczba chorób – aż 350. Rozpracowanie chromosomu zajęło brytyjskim i amerykańskim naukowcom 10 lat. Dzięki wynikom ich prac będzie można poprawić diagnostykę i terapię nowotworów, autyzmu, chorób psychicznych i innych schorzeń.

Rozpracowanie ostatniego z chromosomów to jednak nie koniec badan nad genomem – w toku prac rozpoznano bowiem ponad tysiąc nowych genów. Teraz zadaniem badaczy będzie określenie ich roli i wzajemnych oddziaływań.

Źródło: RMF FM

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii