Pomnik ptasiej grypy stanie w Toruniu


Pomnik ptasiej grypy stanie w Toruniu: artykuł nr 2567

2006-05-25 14:11:46 Ciekawostki

Pomnik łabędzia upamiętni zmagania z pierwszym w Polsce ogniskiem ptasiej grypy, które wiosną wykryto w Toruniu. Było to dość spektakularne wydarzenie w historii miasta. Pomnik ma nawiązywać do wypuszczenia na wolność 79 łabędzi, które po badaniach okazały się zdrowe - powiedział w poniedziałek PAP szef magistrackiego wydziału informacji, promocji i turystyki, Andrzej Szmak. Pomnik ma stanąć na Bulwarze Filadelfijskim, na którym 5 marca znaleziono martwe ptaki zarażone wirusem ptasiej grypy.

Przedstawiać będzie łabędzia wzbijającego się do lotu. Ptak ma być wykonany z brązu lub miedzi. Na cokole umieszczona będzie tablica informująca o ataku wirusa.

"Pomnik będzie kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wzniesiemy go za pieniądze sponsorów, którzy już się zgłaszają, Niebawem ogłosimy konkurs na projekt" - poinformował Szmak.

Według niego, ptasia grypa nie spowodowała zmniejszenia ruchu turystycznego w Toruniu, choć były takie obawy.

Toruń był pierwszym miastem w Europie, w którym wykryto ognisko ptasiej grypy. W klatce na Bulwarze Filadelfijskim odizolowano wówczas stado ponad 100 łabędzi niemych. Po obserwacji wypuszczono 79 ptaków, a 32 zarażone wirusem ptasiej grypy - uśpiono. Na trwającą ponad miesiąc walkę z ptasią grypą miasto wydało ponad 360 tys. zł.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek