Dni Owada


Dni Owada: artykuł nr 2579

2006-05-28 14:59:03 Zoologia

Jadowite pająki, kolorowe motyle, egzotyczne rośliny i owadożerne zwierzęta, owady tropikalne i te, które żyją całkiem blisko, a o których istnieniu wiedzą tylko nieliczni – wszystko to kryje się pod nazwą „Dni Owada”. Na niezwykłe spotkanie z przyrodą zaprasza od 2 do 4 czerwca Akademia Rolnicza w Krakowie.

ROSZĘ PAŃSTWA, OTO PTASZNIK

„Dni Owada”, jak podkreśla w imieniu organizatorów Izabela Jachimczyk z zespołu prasowego Akademii Rolniczej, są jedyną tego typu imprezą w Polsce i jedną z nielicznych w świecie. Dlatego też z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Oprócz niepowtarzalnych „żywych” eksponatów, na uczestników imprezy czekać będą liczne wykłady, pokazy filmowe i wystawy. Jest także imponująca kolekcja zdjęć entomologicznych (entomologia – dział zoologii, zajmujący się owadami, dawniej owadoznawstwo – przyp. PAP), wykonanych przez wybitnych fotografików przyrody oraz studentów i pracowników Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej.

W programie znajdą się warsztaty entomologiczne, podczas których omówione zostaną sposoby zbierania, preparowania i konserwacji owadów. Nie zabraknie zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i, co warto podkreślić, dla osób niepełnosprawnych.

Zajęciom edukacyjnym towarzyszyć będą liczne zabawy i konkursy. Dzieci i młodzież mają okazję wykazać się znajomością entomologii, rysunku, rzeźby i fotografii, a ruchliwe „bączki” wezmą udział w pokazach owadziego skakania i biegania.

Najmłodsi miłośnicy owadów dowiedzą się, które z nich pomagają człowiekowi zwalczać szkodniki, będą mogli ozdobić swoje ciała „owadzimi tatuażami”, spróbować swoich sił w „owadzim origamii”, a w końcu zatańczyć na „Balu Owada”, oczywiście w strojach z entomologicznymi akcentami. Dorośli będą mogli odwiedzić kiermasze książki przyrodniczej, produktów pszczelarskich i roślin ozdobnych.

ZABAWA SPRZYJA NAUCE

„Dni Owada” odbędą się w Krakowie po raz szósty, tym razem pod hasłem: „Motylem być”.

Pomysłodawcą imprezy jest prof. dr hab. Kazimierz Wiech, prodziekan Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej. Profesor szczególnie gorąco zachęca do udziału w części edukacyjnej, która zaplanowana została na piątek, 2 czerwca.

„W tym dniu otworzymy nasze sale dydaktyczne i wygłosimy wiele krótkich „popularnych” wykładów i pogadanek na temat owadów. Chcielibyśmy, aby młodzież aktywnie uczestniczyła w święcie owadów. Zachęcamy więc do udziału w konkursach i zaprezentowania własnej twórczości, w której znajdą się akcenty entomologiczne. Zgłoszone wcześniej prace nagrodzimy i zaprezentujemy na specjalnej wystawie, otwartej dla mieszkańców Krakowa” – zapewnia Wiech.

Konkurs obejmuje trzy kategorie: „Motyle w moim ogrodzie” (rysunek), „Owady wokół nas” (rzeźba) i „Moje przygody z owadami”(fotografia). Propozycja skierowana jest do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Prace należy przesyłać do 29 maja. Najzdolniejsi młodzi artyści otrzymają zestawy książek.

* * *

VI Ogólnopolskie „Dni Owada” odbędą się w dniach 2–4 czerwca br. w godz. 10.00-17.00, na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej w Krakowie, Al. 29 Listopada 54. Internetowa strona imprezy: www.dniowada.pl

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii