Gdzie się ukrywa tajemniczy dzięcioł?


Gdzie się ukrywa tajemniczy dzięcioł?: artykuł nr 2581

2006-05-28 15:01:53 Zoologia

Poszukiwania dzięcioła wielkodziobego w lasach stanu Arkansas zakończyły się w tym sezonie niepowodzeniem. Będziemy jednak szukać dalej - oświadczyli naukowcy. Gatunek ten przez ponad 60 lat był uważany za wymarły. Oficjalnie ostatni raz dzięcioła wielkodziobego widziano w 1944 roku. Ponownie usłyszano o nim w 2005 roku, gdy kilka osób zgłosiło przypadki spotkania z tym ptakiem. Wszystkie miały miejsce na terenie tzw. Big Woods - leśnych obszarów we wschodnim Arkansas. Jednego osobnika udało się także zarejestrować na kamerze video, ale nie wszyscy naukowcy byli zgodni co do jego tożsamości.

Do Arkansas przybyło w grudniu ok. 150 naukowców i ochotników - wszyscy chcieli na własne oczy zobaczyć rzadkiego ptaka. Ich poszukiwania nie przyniosły jednak do tej pory rezultatu. W porze letniej monitorowanie lasu jest utrudnione, ze względu na zieleń - poszukiwania odłożono więc do zimy.

Dzięcioł wielkodzioby (Campephilus principalis) jest jednym z największych ptaków tego gatunku. Zaliczano go również do jednego z sześciu gatunków ptaków Ameryki Północnej, uznawanych za wymarłe w ciągu ostatnich 130 lat.

Dzięcioły te występowały w lasach południowowschodnich stanów USA, które w dużej części zostały zniszczone przez intensywne wyręby w latach 1880-1940.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii