Światowy Dzień bez Tytoniu


Światowy Dzień bez Tytoniu: artykuł nr 2615

2006-05-31 10:16:22 Medycyna

W środę 31 maja obchodzony będzie Światowy Dzień bez Tytoniu. W czasie festynów i akcji ulicznych w całej Polsce będzie można skorzystać z porad lekarskich jak rzucić palenie i wykonać podstawowe badania. Tego dnia w całej Polsce odbędą się różne akcje antytytoniowe: happeningi plenerowe, uliczne punkty poradnictwa "jak rzucić palenie", konkursy i działania edukacyjne na terenie szkół. Centralne obchody przygotowano w Warszawie.

"Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu. Ma ono zwrócić uwagę na fakt, że palenie papierosów zawsze i w każdej ilości prowadzi do uszkodzenia zdrowia.

Jak mówi dyrektor ds. nauki z fundacji Promocja Zdrowia (organizatora obchodów) Krzysztof Przewoźniak, ponad 3,5 miliony Polaków zrezygnowało z palenia dzięki akcji "Rzuć palenie razem z nami", organizowanej przez fundację od 1991 roku.

Centralne obchody Dnia bez Tytoniu w Polsce odbędą się w środę w Warszawie. Ok. godz. 12.15 z Ronda De Gaulle'a do placu Zamkowego ruszy korowód, który utworzy młodzież w koszulkach z napisem "Nie palę", orkiestra Komendy Stołecznej Policji, Zabytkowy wóz strażacki.

Ok. 13 na placu Zamkowym rozpocznie się festyn. Do godz. 18 będzie tam można skorzystać z porady lekarskiej jak rzucić palenie, wykonać podstawowe badania (ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badanie spirometryczne), otrzymać materiały edukacyjne dotyczące palenia tytoniu. Będzie też okazja do sprawdzenia ciężaru ciała i skorzystania z porady dietetyka.

Cały obszar akcji na Placu Zamkowym zostanie ogłoszony strefą beztytoniową, której granic będą strzegli „strażnicy" w kominiarkach z karabinami w kształcie papierosa oraz harcerze rozdający materiały edukacyjne.

Po centrum Warszawy będą krążyły specjalnie oznakowane zabytkowe tramwaje, do których studenci Akademii Medycznej na bezpłatną przejażdżkę zaproszą wszystkich, którzy chcą rzucić palenie.

W wielu miastach Polski odbędą się podobne festyny.

Światowy Dzień bez Tytoniu został zainicjowany w 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i jest obchodzony co roku 31 maja.

Jak wynika z danych fundacji Promocja Zdrowia, w dorosłej populacji Polski jest obecnie około 10 mln palaczy. Mężczyźni palą średnio ok. 20 papierosów dziennie, kobiety - 15. Polacy palą przez wiele lat (mężczyźni średnio 23 lata, kobiety - 20 lat).

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny