Zagrożone rybitwy


Zagrożone rybitwy: artykuł nr 2617

2006-05-31 10:36:48 Zoologia

Urząd Morski w Gdyni uznał, że falochron wyspowy wymaga naprawy i postanowił rozpocząć działania mające na celu jego przebudowę. Problem w tym, iż na falochronie po raz pierwszy od 15 lat osiedliły się rybitwy czubate. Ptakom z odsieczą natychmiast ruszyła Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING. Stowarzyszenie nagłośniło sprawę za pomocą stron i list dyskusyjnych zajmujących się ptakami i ich ochroną. Ornitolodzy z Kulinga proszą o pomoc wszystkich, którym nie jest obcy los ginących gatunków. Czas nagli, gdyż przebudowa może ruszyć już na początku czerwca!

Rybitwa czubata jest gatunkiem prawnie chronionym w Polsce, chronionym unijnymi dyrektywami oraz umieszczonym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Po raz ostatni w Polsce kolonię lęgową tych rzadkich ptaków widziano w 1991 roku. W tym roku na falochronie przy Gdyńskim porcie stwierdzono 140 rybitw czubatych, 30 gniazd z jajami i wiele przygotowanych, w których jeszcze jaj nie było Ponadto falochron zamieszkują inne chronione i rzadkie gatunki, takie jak ohary, w tym przynajmniej jedna para lęgowa, 35 par lęgowych mew srebrzystych oraz 215 gniazd śmieszki. Pomimo tak licznych koloni ptaków pracownicy urzędu morskiego, wraz z ekspertem, prof. Gromadzkim, podczas dokładnych oględzin, na falochronie (o szerokości 6 m.) odnotowali… całkowity brak ptasich gniazd. Co ciekawe, zarówno przed kontrolą, jak i po kontroli ornitologom z Kulinga udało się dostrzec gniazda chronionych ptaków z… brzegu.

Dodatkowej pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że falochron, wraz z gniazdami ptaków, znajduje się na obszarze należącym do europejskiej sieci ochrony przyrody NATURA 2000. Dla takich miejsc wykonywanie raportu oddziaływania na środowisko jest obligatoryjne przy wszelkich inwestycjach mogących pogorszyć stan chronionych "naturowymi" dyrektywami gatunków i siedlisk. Jednak urząd morski nie dopatrzył się powodów, dla których sporządzenie raportu byłoby konieczne.

Zobacz zdjęcia z falochronu:
http://www.tbop.org.pl/fotonotes/czubatki.htm

Źródło: OAI.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii