Ponad 32 tys. śpiących nietoperzy


Ponad 32 tys. śpiących nietoperzy: artykuł nr 263

2005-01-19 06:15:00 Ciekawostki

Ponad 32 tys. nietoperzy naliczyli w minioną sobotę w fortyfikacjach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) w Lubuskiem naukowcy z Polski, Czech i Holandii.

"To znacznie więcej niż podczas ostatniego liczenia dwa lata temu" - zwraca uwagę chiropterolog (naukowiec badający nietoperze) z Akademii Rolniczej we Wrocławiu dr Tomasz Kokurewicz.

NOCEK I JEGO BRACIA

"Jest to rekordowa liczba nietoperzy w rezerwacie Nietoperek (MRU) od 20 lat. To może oznaczać przede wszystkim, że warunki zewnętrzne, szczególnie łagodna zima, wpłynęły na wykrywalność nietoperzy przez liczących je chiropterologów" - mówi Kokurewicz.

Badacz wyjaśnia, że za rok, jeżeli pogoda dopisze, tj. będzie zbliżona do tej teraz, można będzie po przeliczeniu powiedzieć, czy nietoperzy faktycznie jest więcej.

Przy ciepłej zimie nietoperze nie chowają się w głębokie szczeliny i dziury. Gromadzą się natomiast koło wyjść z podziemi, by wylatywać i dożywiać się owadami. Niektóre bowiem, mimo zimy, są aktywne.

W podziemiach MRU jest najwięcej nocków dużych. Obok nich hibernują tam także gacki i mopki oraz inne - łącznie 10 gatunków.

W tym roku, z uwagi na zaskakująco ciepłą zimę, liczenie było dużo prostsze niż w minionych latach i być może właśnie dlatego jego wyniki są znacznie lepsze niż przed laty.

Liczenie nietoperzy w poniemieckich fortyfikacjach MRU - największego ich zimowiska w środkowej Europie - prowadzone jest co dwa lata, ale po wejściu Polski do Unii odbywać się ma co roku.

Niektóre zimujące w MRU nietoperze przelatują nawet 250 km, by spędzić zimę w podziemnych bunkrach i korytarzach. Mają w nich znakomite do tego warunki: stałą temperaturę i wilgotność.

W sobotnim liczeniu nietoperzy uczestniczyło ok. 50 osób. Szczegółowe analizy przeprowadzonych przy okazji badań poznamy w marcu.

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz
www.naukawpolsce.pap.pl  

18 stycznia 2005

mba

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek