2 lutego - Światowy Dzień Mokradeł


2 lutego - Światowy Dzień Mokradeł: artykuł nr 264

2005-01-19 06:05:00 Ochrona środowiska

Wiedza o wartości ekosystemów wodno-błotnych i roli Polski w ich ochronie jest nadal zbyt mała - uważa prezes Stowarzyszenia Chrońmy Mokradła dr Wiktor Kotowski. Popularyzacji wiedzy na ten temat mają służyć akcje, które zostaną zorganizowane 2 lutego - w Światowym Dniu Mokradeł.

NIE STRAĆMY BOGACTWA

Kotowski zwraca uwagę, że mimo małej wiedzy o wartości ekosystemów wodno-błotnych i roli Polski w ich ochronie, wielu osobom nazwy np. delta Okavango, Everglades, dolina Biebrzy bądź Narwi "prawidłowo kojarzą się z ostatnimi ostojami dzikiej, nieujarzmionej przyrody".

"Te zagrożone w skali międzynarodowej ekosystemy mają ogromne znaczenie dla przyrody nie tylko jako siedliska ginących gatunków roślin i zwierząt, ale także są kluczowe dla ochrony światowych zasobów wody pitnej, a także utrzymania równowagi klimatycznej Ziemi" - podkreśla Kotowski.

2 lutego pod hasłem "W różnorodności mokradeł kryje się bogactwo - nie straćmy go" obchodzony będzie Światowy Dzień Mokradeł. Z tej okazji w warszawskim Obserwatorium Astronomicznym w Ogrodzie Botanicznym UW odbędzie się pokaz slajdów przedstawiających bagna z różnych stron świata.

Pokaz połączony będzie z prelekcją doc. Wiesława Dembka, jednego z autorów wydanej ostatnio przez Ministerstwo Środowiska monografii "Obszary wodno-błotne w Polsce".

Światowy Dzień Mokradeł został ustanowiony w rocznicę podpisania w 1971 roku tzw. Konwencji Ramsarskiej o ochronie obszarów wodno-błotnych. Polska jest sygnatariuszem tej konwencji od 1978 roku. Dzień był po raz pierwszy obchodzony w 1997 roku.

Więcej informacji na temat ekosystemów wodno-błotnych w Polsce i na świecie można znaleźć na stronie serwisu informacyjnego Bagna.pl.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
www.naukawpolsce.pap.pl

18 stycznia 2005

mba

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska