Narew wysycha


Narew wysycha: artykuł nr 2642

2006-06-03 22:32:11 Ekologia

Poziom wody w Narwi, jednej z najpiękniejszych i najbardziej unikatowych rzek nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest zastraszająco niski. O tej porze roku wody powinno być pod dostatkiem, tymczasem jest jej jak na lekarstwo. Wiosną w Narwi wody nigdy nie brakowało. Rzeka tworzyła ogromne rozlewiska. Setki hektarów łąk były pod wodą. Tym razem jest inaczej. Poziom wody jest dramatycznie niski. Są miejsca, gdzie nie da się już wpłynąć ani motorówką, ani nawet łódką. Na rzece tworzą się płycizny, nawet na środku koryta pojawiają się piaszczyste wyspy. Korzenie roślin wystają ponad wodę.

Tak gwałtowny spadek poziomu wody to tragedia i dla roślin i dla zwierząt – mówią przyrodnicy. Skutki tej wiosennej suszy będą długotrwałe. Zginą rzadkie gatunki roślin, w ich miejsce pojawi się trzcina. Tak cenne ptaki jak wodniczka czy dziwonia zaczną szukać lepszych miejsc do gniazdowania. Ucierpią płazy, gady i ryby, zwłaszcza te w okresie tarła.

Deszcz to dla narwiańskich przyrodników coś na co najbardziej czekają. Ciągle jest go za mało. Zimą śniegu było sporo, ale przy marcowym słońcu - wyparował.

Źródło: TVP3

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii