Międzynarodowe Centrum Ekohydrologii już otwarte: artykuł nr 274
2005-01-21 22:53:16 Ochrona środowiska
Działające pod auspicjami UNESCO Międzynarodowe Centrum Ekohydrologii, które zajmuje się badaniami nad poprawą jakości wody, uruchomiono uroczyście w czwartek w Łodzi. Powstające w polskiej placówce programy wykorzystywane są na całym świecie.
STAWIAJMY NA NATURALNE METODY
Jak mówi prof. Maciej Zalewski z Centrum, ekohydrologia to nowa dyscyplina wiedzy, która zmienia spojrzenie na ochronę środowiska.
"Wykorzystuje wiedzę hydrologów, ekologów, biochemików, biotechnologów, genetyków, w celu zrównoważonego użytkowania zasobów przyrodniczych. To nowe systemowe podejście do zarządzania zasobami wodami" - zwraca uwagę.
Placówka zajmuje się poprawą jakości wód śródlądowych metodami naturalnymi, m.in. poprzez kształtowanie rozwoju roślinności w pobliżu zbiorników wodnych lub rzek, czy też poprzez regulację ich poziomu.
Przykładem takiego działania jest sposób, jaki wymyślili łódzcy naukowcy, aby ograniczyć ilość fosforu w wodzie. Jego nadmiar powoduje rozmnażanie się sinic. Z kolei ich występowanie może zahamować turystykę, a to - rozwój gospodarczy regionu.
"Aby ograniczyć ilość fosforu w wodzie, sadzimy wierzby, które rosnąc, pobierają poprzez korzenie ten pierwiastek. Później drzewo można wykorzystać do ogrzewania np. budynku szkoły" - wyjaśnia naukowiec.
Zalewski przyznaje, że ponad 30 opracowanych projektów w łódzkim centrum wykorzystywanych jest na całym świecie, m.in. w państwach na kontynencie afrykańskim, w Brazylii, Argentynie, w krajach arabskich czy Indonezji. W tym ostatnim państwie ma powstać podobne centrum dla regionu Pacyfiku.
Łódzka placówka jest jedyną tego typu instytucją w Europie. Tworzą ją Polska Akademia Nauk oraz Uniwersytet Łódzki.
Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak
www.naukawpolsce.pap.pl
21 stycznia 2005
mba
Wybrane wiadomości z ochrony środowiska
- Reaktor termonuklearny zostanie wybudowany we Francji
- Kto zagraża naszym gatunkom?
- Szkodliwy pestycyd będzie wycofany z użycia
- Chcą wystrzelać konkurencję
- OBCE GATUNKI NA TERENIE POLSKI TRZEBA MONITOROWAĆ
- Potrzebne regulacje w zakresie korzystania z bioróżnorodności
- Sadzenie i ochrona drzew sposobem na globalne ocieplenie