Międzynarodowe Centrum Ekohydrologii już otwarte


Międzynarodowe Centrum Ekohydrologii już otwarte: artykuł nr 274

2005-01-21 22:53:16 Ochrona środowiska

Działające pod auspicjami UNESCO Międzynarodowe Centrum Ekohydrologii, które zajmuje się badaniami nad poprawą jakości wody, uruchomiono uroczyście w czwartek w Łodzi. Powstające w polskiej placówce programy wykorzystywane są na całym świecie.

STAWIAJMY NA NATURALNE METODY

Jak mówi prof. Maciej Zalewski z Centrum, ekohydrologia to nowa dyscyplina wiedzy, która zmienia spojrzenie na ochronę środowiska.

"Wykorzystuje wiedzę hydrologów, ekologów, biochemików, biotechnologów, genetyków, w celu zrównoważonego użytkowania zasobów przyrodniczych. To nowe systemowe podejście do zarządzania zasobami wodami" - zwraca uwagę.

Placówka zajmuje się poprawą jakości wód śródlądowych metodami naturalnymi, m.in. poprzez kształtowanie rozwoju roślinności w pobliżu zbiorników wodnych lub rzek, czy też poprzez regulację ich poziomu.

Przykładem takiego działania jest sposób, jaki wymyślili łódzcy naukowcy, aby ograniczyć ilość fosforu w wodzie. Jego nadmiar powoduje rozmnażanie się sinic. Z kolei ich występowanie może zahamować turystykę, a to - rozwój gospodarczy regionu.

"Aby ograniczyć ilość fosforu w wodzie, sadzimy wierzby, które rosnąc, pobierają poprzez korzenie ten pierwiastek. Później drzewo można wykorzystać do ogrzewania np. budynku szkoły" - wyjaśnia naukowiec.

Zalewski przyznaje, że ponad 30 opracowanych projektów w łódzkim centrum wykorzystywanych jest na całym świecie, m.in. w państwach na kontynencie afrykańskim, w Brazylii, Argentynie, w krajach arabskich czy Indonezji. W tym ostatnim państwie ma powstać podobne centrum dla regionu Pacyfiku.

Łódzka placówka jest jedyną tego typu instytucją w Europie. Tworzą ją Polska Akademia Nauk oraz Uniwersytet Łódzki.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak
www.naukawpolsce.pap.pl

21 stycznia 2005

mba

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska