Węgry: wykryty wirus ptasiej grypy to H5N1


Węgry: wykryty wirus ptasiej grypy to H5N1: artykuł nr 2749

2006-06-15 14:47:17 Medycyna

Wirus ptasiej grypy, który pojawił się w ubiegłym tygodniu wśród gęsi na Węgrzech, to z pewnością groźny dla ludzi H5N1 - oświadczył w środę węgierski minister rolnictwa i rozwoju wsi Jozsef Graf. Podkreślił jednocześnie, że analizy próbek wysłane do laboratorium w Wielkiej Brytanii jeszcze tego nie potwierdziły. W piątek ministerstwo rolnictwa w Budapeszcie poinformowało, że na fermie drobiowej w okręgu administracyjnym Bacs-Kiskun w południowo-wschodniej części kraju wystąpiły interpretowane jako ptasia grypa zachorowania gęsi. Natychmiast zarządzono wybicie 300 tys. sztuk drobiu w rejonie ogniska choroby.

"Można to przyjąć za pewne, że stado gęsi w komitatcie (województwie) Bacs-Kiskun zostało zainfekowane wirusem ptasiej grypy H5N1" - powiedział minister Graf. Dodał, że wyniki badań laboratoryjnych będą znane w środę popołudniu lub w czwartek.

Graf powiedział wcześniej w wywiadzie dla węgierskiej telewizji publicznej, że rolnicy na Węgrzech nie są w stanie izolować i trzymać kaczek czy gęsi w zamkniętych pomieszczeniach ze względu na przestarzałą infrastrukturę.

"Foliowy namiot i kilka desek nie są w stanie powstrzymać ptaków przed wyjściem na zewnątrz - zauważył Graf. - Musimy zmienić technologię".

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny