Jest więcej boćków


Jest więcej boćków: artykuł nr 2792

2006-06-20 11:23:34 Zoologia

Skutki zimnej wiosny widać w bocianich gniazdach. Jedne młode boćki są już dobrze upierzone i niebawem zaczną naukę latania, inne dopiero się wykluły - opisuje "Dziennik Łódzki". "Przyloty bocianów rozłożyły się w tym roku na blisko cztery tygodnie. Taka jest też różnica wieku u młodych. Powodów do niepokoju jednak nie ma" - uważa Zdzisław Cyganiak z Wartkowic, który od ponad 20 lat uważnie obserwuje te ptaki. Maluchy zdążą się nauczyć latać. Najwyżej zabiorą się "drugim statkiem", który wyruszy do Afryki pod koniec sierpnia.

Chociaż młode boćki bardzo nierówno dorastają, jest ich dużo więcej niż przed rokiem. W gniazdach spotkać można od 2 do 4 młodych ptaków. Tak duża ich liczba, zdaniem Cyganiaka, zwiastuje chłodne lato.

"Nie wiem, na jakiej podstawie ptaki potrafią prognozować pogodę, ale bociany są jej dobrym barometrem. Kiedy ma być susza i trudności ze zdobyciem pokarmu, wychowują mniej liczne potomstwo. W tym roku w gniazdach jest sporo boćków, więc latem lodziarze fortun raczej się nie dorobią - przepowiada przyrodnik amator.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii