Mimoza wstydliwa


Mimoza wstydliwa: artykuł nr 28

2004-10-19 14:04:41 Botanika

Jest to krótkożyjący, wieczniezielony krzew, pochodzący z Brazylii. Uprawiany jest w celach ozdobnych. W ciagu kilku sekund od dotknięcia składa liście.

Klasyfikacja botaniczna: Plantae magnoliophyta magnoliopsida rosidae mimosaceae

Nazwa: Mimoza wstydliwa
  angielska: Sensitive Plant , Sleeping Grass - śpiąca trawa
  francuska: Sensitive
  łacińska : Mimosa Pudica Linn.
  inne: Betguen Sosa (Guam); Memege (Niue); Mechiuaiu (Palau); Limemeihr (Pohnpei); Ra Kau Pikikaa (Wyspy Cooka)


Opis:

Jest to krótkożyjący, wieczniezielony krzew, pochodzący z Brazylii. Uprawiany jest w celach ozdobnych. W ciagu kilku sekund od dotknięcia składa liście. W ciepłym klimacie roślina traktowana jest jako polny chwast. Ma cierniste łodygi i małe, puszyste, kuliste różowe kwiaty. Roślina dorasta do 0.5 m z rozpiętością do 0.3 m. Łodyga jest prosta, smukła i rozgałęziona. Roślina jest kosmopolityczna, wytrzymuje zarówno susze jak i przymrozki. Z powodu zdolności do wiązania wolnego azotu z powietrza dobrze sobie radzi na nieurodzajnych ziemiach.

Środowisko:

Wilgotna pustynna ziemia, trawniki, otwarte plantacje i zachwaszczone pola uprawne. Tworzy gęste pokrycie ziemi, zapobiegając rozmnażaniu się innych gatunków. W czasie suszy czesto występują pożary wielkich połaci mimozy.

Uprawa:

Roślinę w polskich warunkach można uprawiać tylko w doniczkach, ustawionych w pełnym słońcu. Ziemia powinna być umiarkowanie bogata w składniki mineralne, ciągle wilgotna. Nasiona należy moczyć w letniej wodzie przez 24 godziny. Wysiać w naczyniu o średnicy do 6 cm. Gdy roślina jest juz duża (około 10 cm) przesadzić do większego naczynia. Można przykryć roślinę, by utrzymać dostateczną wilgoć w naczyniu. Przy przesadzaniu należy zachować ostrożność, ponieważ roślina nie lubi niepokojenia korzeni. Mimoza może być trudna w uprawie, jest wrażliwa na polewanie wodą. W Polsce jest tylko jeden importer nasion mimozy (nasiona są dostępne w Internecie i kosztują około 3zł za paczkę nasion).

Występowanie:

Samoa Amerykańskie (Tutuila, Ofu), Wyspy Mariana (Saipan, Rota, Tinian), Mikronezja - Chuuk (Weno, Fefan, Pohnpei, Yap), Guam, Republika Wysp Marshalla (Kwajalein), Republika Palau (Babeldaob, Koror). Na Pacyfiku: Wyspy Cooka (Rarotonga), Fidżi, Polinezja Francuska (Tahiti, Raitea), Hawaje, Nowa Kaledonia, Niue, Papua Nowa Gwinea, Samoa, Wyspa Solomona, Tokelau, Tonga (Tongatapu, ?Eua, Vava?u i przez Tonga), Vanuatu oraz: Australia, Wyspa Bożego Narodzenia (Ocean Indyjski), Mauritius, Tajwan, Chiny, Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Malezja, Indonezja, Filipiny.

Pasożyty:

Pasożytami mimozy są owady Cochineal.

Mimosa Pudica mimoza wstydliwa   Mimosa Pudica mimoza wstydliwa

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.comfsm.fm/~dleeling/angio/mimosa.html

Mimoza wstydliwaMimosa pudica - Maui, Hawaii. Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.hear.org/starr/hiplants/images/600max/html/starr_020803_0109_mimosa_pudica.htm

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki