W Krakowie ruszył pilotażowy projekt ekologiczny sponsorowany przez Unię Europej: artykuł nr 280
2005-01-23 16:07:21 Ochrona środowiska
W Krakowie ruszył pilotażowy projekt ekologiczny sponsorowany przez Unię Europejską. Za 3 mln euro naukowcy spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czy krakowianie oddychają dobrym czy złym powietrzem.
Do końca stycznia po mieście będą jeździć wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę pomiarową auta z Włoch. Zbadają krakowskie powietrze. Natomiast w 20 mieszkaniach (m.in. przy najbardziej zanieczyszczonej spalinami alei Krasińskiego) naukowcy z unijnego instytutu Joint Research Centre zainstalowali już specjalne urządzenia, które rejestrują zawartość pyłów w powietrzu. Po 18 godzinach pracy w mieszkaniu z piecem węglowym krystalicznie biały filtr pokrywa się grubą warstwą szarej mazi.
Tak wygląda główna część wartego 3 mln euro projektu "Od toksycznych emisji do efektów zdrowotnych" przygotowanego przez instytut JRC, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i wojewodę małopolskiego.
- To działanie pilotażowe. Posłuży jako przykład dla innych aglomeracji europejskich. Wybraliśmy Kraków, bo ma dobrze rozwiniętą sieć monitoringu i znakomite zaplecze medyczne - uzasadniał wczoraj dyrektor JRC Manfred Grasserbauer.
Powietrze bada się w Krakowie od wielu lat i za mniejsze pieniądze, inicjatorzy przekonywali jednak na wczorajszej prezentacji, że projekt ma doniosłe znaczenie dla ochrony środowiska. (...)
Źródło: Gazeta.pl
Cały artykuł pod adresem: http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,2506805.html
Wybrane wiadomości z ochrony środowiska
- Minister Środowiska pozbawił ścisłej ochrony uroczysko Pustelnik w Drawieńskim P
- Miliard ludzi pije złą wodę
- Tomasz Podgajniak nowym ministrem środowiska
- Nowe źródło informacji o Wspólnej Polityce Rolnej
- O WPROWADZENIU PROTOKOŁU Z KIOTO W POLSCE
- Serce Borneo: niszczony dom nieznanych gatunków
- W Podlaskiem konserwator przyrody chce odstrzału wilków