Mogło dojść do mutacji ptasiej grypy


Mogło dojść do mutacji ptasiej grypy: artykuł nr 2822

2006-06-27 13:20:04 Medycyna

Do niewielkiej mutacji groźnego dla ludzi wirusa ptasiej grypy typu H5N1 mogło dojść w obrębie jednej rodziny na Sumatrze w Indonezji - wynika z opublikowanych w piątek w Dżakarcie analiz Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Eksperci podkreślają jednak, że nie wzrosło przez to prawdopodobieństwo wybuchu pandemii. WHO, która przebadała ośmiu zarażonych wirusem członków jednej rodziny w swym raporcie podała, że wirus zdaje się mieć nieco inną postać u 10-letniego chłopca, niż u zarażonego przez niego ojca. Siedem osób z tej rodziny już zmarło, wirus nie przeniósł się jednak dalej.

Jeśli badania WHO potwierdziłyby się, byłby to pierwszy ślad możliwego przeniesienia się H5N1 z człowieka na człowieka - twierdzi amerykański epidemiolog Tim Uyeki. Dodał jednak, że nie ma potrzeby "bić na alarm", gdyż wirusy zawsze w niewielkim stopniu modyfikują się.

W sumie w całym świecie od pojawienia się ptasiej grypy w Azji Południowo-Wschodniej w styczniu 2003 roku zarejestrowano 127 zgonów. W Indonezji zmarło na nią już 38 ludzi.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny