Wirus zaatakował w Chinach 19 osób, 12 zmarło


Wirus zaatakował w Chinach 19 osób, 12 zmarło: artykuł nr 2844

2006-06-30 11:11:54 Prasa

Wirus ptasiej grypy zaatakował do tej pory w Chinach 19 osób, z których 12 zmarło - poinformowała we wtorek 27 czerwca Światowa Organizacja Zdrowia WHO w Pekinie. Jeden z pacjentów w prowincji Guangdong walczy o życie. WHO powołuje się na informacje, przekazane przez resort zdrowia Chin. Panuje pogląd, że skore do robienia ze wszystkiego tajemnicy chińskie władze różnych szczebli "na wszelki wypadek" mogły zataić prawdziwe dane.

Według oficjalnych statystyk, wirus H5N1 spowodował również padnięcie 2565 sztuk drobiu i ptaków wędrownych w 14 prowincjach Chin. Jego ofiarami stają się kurczaki, kaczki, gęsi oraz m.in. żurawie, sroki, kormorany i łabędzie.

W obawie przed rozprzestrzenieniem się zarazków dokonano uboju dziesiątków tysięcy sztuk ptactwa domowego.

W chińskich laboratoriach opracowano ostatnio trzy nowe szczepionki, mające pomóc w zwalczaniu wirusa, który przybiera coraz bardziej złośliwe postacie. W użyciu pozostaną także cztery wcześniej opatentowane szczepionki.

W ostatnich trzech latach przypadki ptasiej grypy wykryto w 10, głównie azjatyckich, krajach. H5N1 zaraziło się 228 osób, z których 130 zmarło. Najwięcej zgonów odnotowano w Wietnamie (42), Indonezji (39) i Tajlandii (14).

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z prasy