OWOCNE SPOTKANIA NAUKI Z BIZNESEM


OWOCNE SPOTKANIA NAUKI Z BIZNESEM: artykuł nr 2846

2006-06-30 11:15:52 Biotechnologia

Biotechnologie odgrywają coraz większą rolę w gospodarce. Ochrona zdrowia i środowiska naturalnego, sektor żywnościowy, farmaceutyczny i kosmetyczny to prężnie rozwijające się branże – branże innowacyjne, które wciąż potrzebują nowych technologii i pomysłów, nadających produktom coraz lepszą jakość. W ośrodkach naukowych całej Polski powstają projekty badawczo-wdrożeniowe, których celem są ulepszenia w sektorze biogospodarki. Przedsiębiorcy mają szansę poznać je podczas targów Biotechnologii i Biobiznesu, organizowanych 19 i 20 października w Łodzi.

 „Na targach Bio-Forum od sześciu lat spotykają się ludzie nauki i biznesu związani z przemysłem kosmetycznym i farmaceutycznym” – mówi Eliza Zawadzka, przedstawicielka organizatora. Serwis Nauka w Polsce patronuje tegorocznej imprezie.

BEZ INNOWACJI NIE MA SUKCESU

„Głównym celem tych spotkań jest prezentacja osiągnięć ośrodków badawczo-rozwojowych przedstawicielom polskich firm kosmetycznych, farmaceutycznych, producentom żywności funkcjonalnej (czyli takiej, która poza odżywianiem, wywiera także pozytywny wpływ na zdrowie i odporność człowieka – przyp. PAP), a także innych, w których mogą być wykorzystane osiągnięcia biotechnologii. Bio-Forum to szczególna giełda ofert, służących podniesieniu poziomu innowacji w sektorze biogospodarki” – dodaje Zawadzka.

Do udziału w targach zaproszeni zostali również przedsiębiorcy zagraniczni, głównie z rejonu Europy Środkowej i Wschodniej.

BADANIA DLA PRZEMYSŁU MOGĄ BYĆ TAŃSZE

Po stronie wystawców znajdują się autorzy projektów badawczo – wdrożeniowych. Projekty te, już w założeniu, tworzone są z myślą o wykorzystaniu ich w działalności gospodarczej. Zespoły naukowe mogą dodatkowo zaprezentować ofertę usługową laboratoriów, dysponujących drogą i unikatową aparaturą naukową, a także nowatorskimi metodami badawczymi.

Komercjalizacja wyników prac naukowców uczyniłaby badania relatywnie tańszymi.

„Odpłatne udostępnienie aparatury polskim firmom, połączone ze świadczeniem specjalistycznych usług w zakresie realizacji poszczególnych zadań, z jednej strony umożliwia znaczne obniżenie kosztów prac badawczo-wdrożeniowych, z drugiej zaś zacieśnia współpracę między sferą nauki i biobiznesu” – tłumaczy Zawadzka.

W programie targów są liczne seminaria adresowane zarówno do polskich producentów, jak również do tych naukowców, którzy są zainteresowani realizacją biotechnologicznych projektów badawczo-wdrożeniowych, ale nie mają w tym względzie wystarczającej wiedzy i doświadczenia.
Swoimi osiągnięciami pochwalą się w Łodzi naukowcy, realizujący interesujące projekty z zakresu biotechnologii w ochronie zdrowia, ochronie środowiska i kosmetologii, farmacji i nauk biomedycznych, nanotechnologii, biomateriałów, diagnostyki molekularnej, testów alternatywnych oraz żywności funkcjonalnej.

Wśród wystawców znajdą się dostawcy innowacyjnych surowców kosmetycznych i farmaceutycznych, nowych urządzeń i linii technologicznych, nowoczesnego wyposażenia laboratoryjnego i specjalistycznej aparatury badawczej, producenci nowoczesnych, atrakcyjnych opakowań kosmetyków i leków.

Zaprezentują się również producenci nowoczesnych, atrakcyjnych opakowań kosmetyków i leków, nie zabraknie firm doradczych i kancelarii patentowych.

OWOCNE SPOTKANIA NAUKI Z BIZNESEM

„Szczególnie interesującą grupę wystawców stanowią firmy biotechnologiczne, zarówno z Polski jak i krajów sąsiednich” – podkreśla Zawadzka. Jej zdaniem, firmy te są interesującymi, bo aktywnymi, partnerami dla zespołów naukowych nastawionych na komercjalizację wyników swoich badań.
„Biotechnologia staje się powoli lokomotywą rozwoju gospodarczego także w naszym regionie geograficznym. Rozwój ten oparty jest przede wszystkim na wiedzy” – uważa Zawadzka.

Rozwój biotechnologii stanowi jeden z priorytetów w strategii rozwoju regionu łódzkiego.

Zatrudnionym w tym regionie naukowcom Urząd Miasta Łodzi ufundował specjalne stypendia, przeznaczone na pokrycie kosztów uczestnictwa naukowców w Targach Bioforum. Zdaniem prezydenta miasta, prezentacja projektów badawczo – wdrożeniowych w ramach tej imprezy umożliwi ich konfrontację z potrzebami rynku.

Targi stanowią też doskonałą okazję do nawiązania przez naukowców cennych kontaktów biznesowych. Spotkania te mogą stymulować postęp w procesie komercjalizacji realizowanych przez nich grantów badawczo-rozwojowych.

* * *

Targi Bio-Forum VI organizuje firma Bio-Tech Consulting oraz Międzynarodowe Targi Łódzkie. Impreza odbędzie się w Łodzi, w dniach 19-20 października 2006 roku w łódzkiej hali EXPO. Łódź, drugie co do wielkości miasto w Polsce, staje się powoli ważnym centrum innowacyjnych technologii.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii