Do Szwecji i Finlandii ptaki powracają coraz wcześniej


Do Szwecji i Finlandii ptaki powracają coraz wcześniej: artykuł nr 2866

2006-07-04 18:11:02 Zoologia

W Szwecji i Finlandii od dłuższego czasu obserwuje się coraz wcześniejsze wiosenne przyloty wędrownych ptaków, o czym niemal równocześnie poinformowali naukowcy obu krajów. Fiński ornitolog Andreas Linden z Helsińskiego Uniwersytetu powiedział, że obecnie ptaki zimujące w odległych krajach powracają do Finlandii o pięć i pół dnia wcześniej niż 25 lat temu.

Dodał, że jest rzeczą znaną, że w przypadku wczesnej wiosny ptaki, które nie odlatują daleko, lecz np. na drugą stronę Bałtyku, potrafią w jakiś sposób "zorientować" się w sytuacji i rozpocząć wcześniejsze powroty. To dla nich ważne, bowiem na miejscu rozgrywa się wyścig do najlepszych miejsc gniazdowania. Wcześniejszy powrót to też szansa złożenia większej liczby jaj i możliwość wykarmienia liczniejszego potomstwa. Obserwowane obecnie wcześniejsze powroty dotyczą jednak też ptaków spędzających zimę w Afryce i to aż na południe od Sahary. "To zaskakujące - podkreśla Linden - bo niby skąd ptaki w Afryce mogą wiedzieć o wcześniejszej wiośnie na dalekiej północy?".

Jedynym wytłumaczeniem są, wg fińskiego naukowca, zmiany genetyczne zachodzące w ptasich organizmach. Stanowią one zauważalne następstwo stopniowego ocieplania się klimatu.

Organizmy ludzkie jeszcze na to nie reagują, choć w ciągu ostatnich 40 lat zimowa temperatura na północy Europy podniosła się o 6 stopni. Ptaki natomiast muszą się przystosowywać do skutków efektu cieplarnianego, by przetrwać. "Widzimy sami, jak ich ewolucja przyśpieszyła; to co mogło trwać setki lat, obecnie dzieje się w ciągu dziesięcioleci" - mówi Linden.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii