Zmiany klimatyczne na Ziemi są realne i niebezpieczne


Zmiany klimatyczne na Ziemi są realne i niebezpieczne: artykuł nr 2897

2006-07-08 17:49:02

Zdaniem brytyjskich specjalistów, globalne ocieplenie doprowadzi do poważnych zmian na Ziemi. Nie będą one jednak tak katastrofalne, jak przedstawiają to niektórzy ekolodzy. Eksperci potwierdzają wcześniejsze międzynarodowe prognozy, że temperatury wzrosną do końca stulecia o trzy do pięciu stopni. Ich zdaniem, politycy najprawdopodobniej nie zdołają zapobiec niebezpiecznie wysokiej emisji gazów cieplarnianych. Członkowie panelu zgodzili się też, że nie da się przewidzieć co stanie się z lasami i oceanami w obliczu rosnących temperatur. Potrzebne są dalsze badania.

Eksperci BBC podkreślają, że bezwzględnie należy zmniejszyć zużycie paliw kopalnych i że najlepszym rozwiązaniem są tu odnawialne źródła energii.

Część brytyjskich naukowców uważa jednak, że najbezpiecznieszym i najtańszym wyjściem z sytuacji jest budowa elektrowni atomowych.

Powodem powołania przez BBC panelu ekspertów była publikacja książki szanowanego naukowca w dziedzinie klimatologii, Jamesa Lovelocka zatytułowanej „Zemsta Gai".

Brytyjski badacz twierdzi w niej, że Ziemia jest samoregulującym się organizmem i jest w stanie wyeliminować czynniki jej szkodzące. Chodzi o ludzkość, która - zdaniem autora - zatruwa Ziemię na przykład w wyniku emisji gazów cieplarnianych, co doprowadzi do katastrofalnego wzrostu temperatur i globalnego głodu jeszcze przed końcem stulecia.

Źródło: IAR

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z