Enzymy - szare eminencje biologii


Enzymy - szare eminencje biologii: artykuł nr 301

2005-02-01 23:10:16 Biotechnologia

Kiedy rozpoczęło się życie? W momencie, gdy dwie cząstki połączyły się ze sobą dzięki trzeciej i gdy stało się to kilkaset tysięcy razy szybciej niż dotąd. Życie nabrało tempa dzięki temu, że powstały enzymy. W świat enzymów, czyli cząstek, bez których reakcje biologiczne trwałyby w nieskończoność, wkroczymy podczas najnowszego wykładu Szkoły Festiwalu Nauki - w środę, 2 lutego.

KIERUJĄ, CHOĆ NIE UCZESTNICZĄ

Mówiąc o skomplikowanych reakcjach chemicznych, które zachodzą w organizmach wszystkich istot na Ziemi rzadko pamiętamy, że nie były one możliwe bez udziału enzymów. Zapominamy o nich, ponieważ enzymy same nie uczestniczą w tych procesach. Są szarymi eminencjami, które - choć niewidoczne - kierują wszystkim.

Każdy enzym ma swoich „podopiecznych″ - przeprowadza reakcję z użyciem stałych związków. Ich najbardziej niezwykłą cechą jest to, że aktywnie poruszają się po komórce i same wyszukują podległe sobie cząsteczki.

A mają co robić! Nie ma procesu, w który nie byłyby zaangażowane - począwszy od rozkładania substancji pokarmowych, przez tworzenie składników budujących komórki, oddychanie komórkowe, do skomplikowanych procesów genetycznych.

CO SIĘ STANIE, GDY DZIAŁAĆ PRZESTANĄ

O tym, dlaczego enzymy są takie ważne, jak działają i co się dzieje, kiedy działać przestają opowie dr Maciej Garstka z Zakładu Regulacji Metabolizmu Uniwersytetu Warszawskiego już w środę, 2. lutego o godzinie 16.00. Zapraszamy wszystkich chętnych do Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, ul. Pawińskiego 5a, sala E, I piętro.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, 1 lutego
www.naukawpolsce.pap.pl

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii