50 małych żubrów przyszło na świat przez rok w Białowieskim Parku Narodowym


50 małych żubrów przyszło na świat przez rok w Białowieskim Parku Narodowym: artykuł nr 302

2005-02-02 06:00:00 Leśnictwo

Około 50 młodych żubrów urodziło się w ubiegłym roku w Białowieskim Parku Narodowym (BPN). Kończy się tam właśnie doroczne zimowe liczenie tych zwierząt. Wynika z niego, że w parku mieszka teraz około 350-360 żubrów.

Jak mówi kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów w BPN, Jerzy Dackiewicz, ostatnio w liczeniu zwierząt bardzo pomagała zimowa aura. Jedną z ważniejszych metod inwentaryzacji jest bowiem liczenie po śladach na śniegu.

"Takie liczenie długo trwa, są to obserwacje ciągłe. Śnieg w tym bardzo pomaga, nie tylko ze względu na ślady. Żubrom brakuje wtedy pokarmu w puszczy i chętniej przychodzą do zimowych miejsc dokarmiania. Wtedy łatwiej je liczyć" - informuje Dackiewicz.

Tegoroczna lekka zima sprawiła, że do tej pory żubry niechętnie korzystały z przygotowanej dla nich "stołówki". Nie było śniegu, ani mrozu, więc wolały same zdobywać pokarm w puszczy, jadły pędy i gałązki. "Jeszcze teraz nie wszystkie przychodzą na dokarmianie" - zaznacza Dackiewicz.

Według niego, wyniki liczenia nie są żadną niespodzianką. "Takich się spodziewaliśmy" - dodaje.

W Puszczy Białowieskiej - w ostatnim lesie pierwotnym na niżu europejskim - jest teraz sporo śniegu. Turyści mogą podziwiać piękne zimowe puszczańskie krajobrazy.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka
www.naukawpolsce.pap.pl

1 luty 2005

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa