Walczą o miejsce na uczelniach medycznych


Walczą o miejsce na uczelniach medycznych: artykuł nr 3131

2006-08-14 09:45:19 Szkoła

Maturzyści ze starą maturą, którzy po raz kolejny próbowali się dostać na medycynę, interweniują u Romana Giertycha. Do środy zbierali podpisy pod petycją o zmianę niesprawiedliwych warunków rekrutacji. O problemie, który dotyczy w całej Polsce kilku tysięcy osób, pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Wtedy kandydaci na wrocławską Akademię Medyczną złożyli protest na ręce rektora prof. Ryszarda Andrzejka. Dla kandydatów ze starą maturą na zlecenie uczelni medycznych egzaminy wstępne przygotowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, z którymi drugi rok z rzędu starzy maturzyści sobie nie radzą.

CKE twierdzi, że są źle przygotowani do egzaminu, maturzyści zapewniają, że zadania są nietypowe i dużo trudniejsze niż na nowej maturze. Chcą mieć możliwość napisania nowej matury.

We Wrocławiu na medycynę nie dostał się w tym roku ani jeden z ponad 400 "starych" maturzystów, w Szczecinie na 170 udało się to jednemu. Podobnie na pozostałych uczelniach.

Być może za rok starzy maturzyści na terenie uczelni, na które kandydują, rozwiązywać będą zadania maturalne z biologii, fizyki i chemii te same i w tym samym czasie, co przyszłoroczni nowi maturzyści. Maria Magdziarz, wicedyrektorka CKE, potwierdziła nam wczoraj, że komisja prowadzi w tej sprawie wstępne rozmowy z rektorami.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Petycja
Petycja "Starych Maturzystów" kandydatów na Akademie Medyczne

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół