Warszawskie Dni Recyklingu


Warszawskie Dni Recyklingu: artykuł nr 3139

2006-08-15 16:25:05 Ekologia

Pierwsze Warszawskie Dni Recyklingu odbędą się w dniach 12–17 września. Impreza o charakterze edukacyjno–informacyjnym to element długofalowego programu Warszawa Stolicą Czystości. Celem planowanych wydarzeń jest promowanie wśród mieszkańców Warszawy selektywnej zbiórki odpadów, jako szansy na ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi.

12 września odbędzie się seminarium „Skuteczna edukacja recyklingowa w praktyce”, adresowane do nauczycieli i pracowników oświaty. „Dlaczego i jak upowszechniać selektywną zbiórkę odpadów w społecznościach lokalnych?” to temat prelekcji, skierowanych do administratorów i zarządców nieruchomości, przedstawicieli firm gospodarujących odpadami oraz samorządowców, które odbędą się 14 września.

Na 17 września na Polu Mokotowskim zaplanowano piknik rodzinny. W ramach festynu przewidziano liczne konkursy, zabawy ekologiczne i koncerty, między innymi Sidneya Polaka. Uruchomione zostaną punkty wymiany surowców wtórnych oraz stoiska prezentujące działalność organizacji ekologicznych.

Istotnym elementem pikniku będzie finał Ogólnopolskiej Kampanii „Sprzątanie Świata”, prowadzonej przez Fundację Nasza Ziemia. Fundacja planuje wykonanie wspólnego zdjęcia wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy chcą ekologicznej, zielonej i czystej stolicy. Zdjęcie zostanie przekazane władzom miasta.

Promowanie zachowań przyjaznych środowisku poprzez edukację ekologiczną jest niezaprzeczalną potrzebą. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, Polska powinna w tym roku odzyskać 43 proc. odpadów opakowaniowych. Tymczasem na składowiska odpadów trafia aż 94 proc. wszystkich śmieci. Odzysk szacuje się na 1 proc.

Statystyczny Polak wynosi na śmietnik rocznie 256 kg odpadów, warszawiak produkuje ich o 64 kg więcej. Z 10 mln ton odpadów wyprodukowanych przez Polaków w ubiegłym roku, 700 tys. ton należy do warszawiaków. Mieszkańcy stolicy stanowią 4,4 proc. ludności kraju, ale wytworzyli aż 7 proc. ogólnej ilości śmieci.

Organizatorami Warszawskich Dni Recyklingu 12-17 września są Reba, Rekopol, Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL, Stowarzyszenie Forum Opakowań Szklanych i stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii