Żurawie w Parku Narodowym Ujście Warty


Żurawie w Parku Narodowym Ujście Warty: artykuł nr 3193

2006-08-25 19:33:20 Zoologia

Przełom sierpnia i września to czas, kiedy w Parku Narodowym Ujście Warty zaczynają królować żurawie. Te duże, piękne, a przy tym płochliwe ptaki jak co roku są liczone przez ornitologów. Teraz jest tam ponad 600 żurawi, które jako jedne z pierwszych zleciały do parku. Żurawie dopiero zaczynają się koncentrować na terenie parku. Spodziewamy się, że w ciągu kilku najbliższych tygodni ich liczba może sięgnąć kilku tysięcy. Przylatują tu głównie z Europy Zachodniej by żerować i odpocząć przed dalszą drogą w kierunku Półwyspu Iberyjskiego, gdzie zimują - mówi dyrektor Parku, Konrad Wypychowski.

Żuraw to duży ptak występujący na terenie Europy i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,5 metra przy wadze 5-6 kg. Najczęściej zamieszkuje tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. Często ptaki te żerują na polach uprawnych i łąkach.

W locie żurawie przypominają bociany, choć są nieco od nich większe. podobnie jak boćki zimę spędzają w ciepłych krajach. Te, które co roku zlatują do Ujścia Warty, najczęściej zimują na Półwyspie Iberyjskim, a przy srogiej zimie - w Afryce Północnej.

Po ostatnich powodziach na południu Polski poziom wody na obszarze parku podniósł się gwałtownie tworząc rozlewiska. Tym samym pojawiło się więcej ptaków. Obok żurawi można spotkać tam białe i siwe czaple oraz czarne i białe bociany, te ostatnie już odlatują do ciepłych krajów, zbierając się wcześniej w większe grupy na tzw. bocianich sejmikach.

Wzdłuż brzegów zbiorników wodnych żerują stada ptaków siewkowych:
tysiące czajek, małe grupki brodźców leśnych, śniadych, batalionów. Na łąkach widać gęsi gęgawy. Jak spodziewają się ornitolodzy, w ciągu miesiąca w parku pojawią się pierwsze gęsi zbożowe i białoczelne.

Przyrodnicy z Ujścia Warty zachęcają wszystkich do oglądania ptaków w ich naturalnym środowisku

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii