Drapieżniki umożliwiają biologiczną kontrolę szkodników


Drapieżniki umożliwiają biologiczną kontrolę szkodników: artykuł nr 3228

2006-08-31 16:06:43 Zoologia

Dwie firmy z Izraela i z Holandii opracowały innowacyjne metody uzyskiwania owadzich drapieżników, które umożliwiają rolnikom biologiczne zwalczanie szkodników zamiast stosowania chemikaliów. Wykorzystanie naturalnych drapieżników do zwalczania owadów żerujących na uprawach ma wiele zalet w porównaniu z używaniem środków chemicznych, jednak ich "produkcja" na skalę komercyjną była dotychczas trudna i kosztowna. Jednym z problemów jest zagwarantowanie dostaw owadów drapieżnych, takich jak dziubałeczek wielożerny czy mączlikowy, z powodu problemów związanych z zapewnieniem im pożywienia oraz właściwego środowiska do złożenia jaj.

Nowe materiały i techniki opracowane w projekcie ALTREARMETHODS w ramach EUREKA umożliwiają łatwiejsze i tańsze wyprodukowanie drapieżnych owadów. - Oznacza to bardziej efektywne i bardziej opłacalne zwalczanie wielu owadzich szkodników niszczących najważniejsze produkty rolne - mówi koordynator projektu Shimon Steinberg z przedsiębiorstwa kontroli biologicznej Bio-Bee Sde Eliyahu w Izraelu.

Drugi z partnerów, holenderska spółka Koppert Biological Systems, był odpowiedzialny za opracowanie urządzeń, metodologii i materiałów służących do kapsułkowania sztucznych odżywek. Spółka wykorzystała też swoją technologię kapsułkowania do przygotowania sztucznej płynnej odżywki w formie powlekanych kropli.

Partnerzy wypróbowali kilka alternatywnych diet i wymyślili kapsułkowane pożywienie akceptowane przez dwa główne owady drapieżne: dziubałeczka wielożernego (Orius laevigatus), który atakuje głównie wciornastki, oraz dziubałeczka mączlikowego (Macrolophus caliginosus), który zjada mączliki, wciornastki, miniarki i roztocza.

Źródło danych: EUREKA/Cordis

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii