Raport o alergii w Polsce


Raport o alergii w Polsce: artykuł nr 3243

2006-09-02 10:32:49 Medycyna

Co najbardziej nas uczula i w których regionach kraju jest najwięcej zachorowań na alergie - ma ustalić ankieta przygotowana przez warszawską Akademię Medyczną. "W Polsce dramatycznie rośnie liczba zachorowań na wszelkiego typu alergie i związane z nimi choroby. W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba chorych na astmę. Musimy wiedzieć, skąd bierze się ta szczególna skłonność Polaków do alergii" - podkreśla prof. Bolesław Smoliński z Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych AM.

Badania zaczną się we wtorek 5 września, od mieszkańców stolicy - informuje rzecznik uczelni Grzegorz Lisicki. Raport ma być gotowy w 2008 roku.

Od wtorku ankieterzy - studenci AM - będą zapytają dwa i pół tysiąca wybranych losowo warszawiaków m.in. o sytuację materialną, styl życia, stan zdrowia, o miejsca zakupów jedzenia (na bazarach, w supermarketach, itp.).

Ankieter odwiedzi wylosowaną osobę dwukrotnie - pierwszy raz, by opowiedzieć jej o badaniach, zapytać o zgodę na udział w nich oraz umówić się na dogodną porę drugiej wizyty, podczas której będzie prowadzić ankietę. Ankieterzy apelują, by warszawiacy zgadzali się na udział w badaniu. Każdy z badających będzie miał identyfikator. W razie wątpliwości, ankietowani mogą dzwonić do szpitala na Banacha - 0 22 599 21 77.

Co trzecia ankietowana osoba otrzyma zaproszenie na badanie medyczne, m.in. testy alergologiczne.

Zbieranie danych w Warszawie zakończy się na początku października. Potem ankieterzy ruszą do innych miast, m.in. Lublina i Katowic.

Badanie w całym kraju potrwa do końca przyszłego roku; w sumie zostaną mu poddane ok. 22 tysiące Polaków.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny