Orliki krzykliwe odlatują do Afryki


Orliki krzykliwe odlatują do Afryki: artykuł nr 3268

2006-09-08 19:15:24 Zoologia

Rozpoczęły się już odloty do miejsc zimowania gniazdujących na Podkarpaciu orlików krzykliwych - informuje Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów. Gniazdujące w Polsce orliki krzykliwe spędzają zimę w Afryce południowo-wschodniej. Najczęściej wędrują tam parami. Według szacunków ornitologów, w naszym kraju żyje ok. 1900 par orlików krzykliwych.

"Od wielu lat zajmuję się obserwacją orlików i muszę podkreślić ich niebywałą punktualność, związaną z odlotami i przylotami. Odloty zawsze rozpoczynają się w pierwszej połowie września i trwają kilka dni. Podobnie jest z powrotami; pierwsze orliki przylatują na początku kwietnia" - mówi.

Zdaniem Stója, w tym roku orle potomstwo wychowało się z połowy złożonych jaj.

"Ptaki te zasiedlają głównie południowo-wschodnią i północno-wschodnią Polskę. Na Podkarpaciu bytują przede wszystkim w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich i na pogórzach Przemyskim i Dynowskim" - wylicza ornitolog.

Orlik krzykliwy ma ok. 70 cm długości. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 190 cm. Żywi się gryzoniami, płazami i gadami. 3/4 par składa po dwa jaja, pozostałe po jednym. Gniazda zakładają w połowie wysokich jodeł.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii