Komisja Europejska zezwala na wprowadzenie szczepionek na ptasią grypę


Komisja Europejska zezwala na wprowadzenie szczepionek na ptasią grypę: artykuł nr 3289

2006-09-11 19:28:35 Medycyna

Przed jesiennym sezonem migracji ptaków, kiedy wzrasta ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy, Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek 11 września wprowadzenie na rynek dwóch szczepionek na tę zwierzęcą chorobę. Zaakceptowane szczepionki to Nobilis Influenza H5N2 (dla kurczaków) oraz Poulvac FluFend H5N3 RG (dla kurczaków i kaczek).

Obecnie w Unii Europejskiej nie żadnego ogniska ptasiej grypy - ani wśród ptactwa domowego, ani dzikiego. Komisja Europejska woli jednak dmuchać na zimne. Jej zdaniem, dwie zaakceptowane w poniedziałek szczepionki przyczynią się do zmniejszenia śmiertelności wśród ptaków w przypadku nowych zachorowań, a także zahamują przenoszenie wirusa.

KE przypomniała, że skuteczna walka z ptasią grypą zmniejsza ryzyko pojawienia się pandemii ludzkiej grypy wywołanej zmutowanym wirusem. Dlatego "w interesie zdrowia ludzi i zwierząt" wyjątkowo zdecydowała się zezwolić na wprowadzenie szczepionek, nie żądając od producentów wszystkich wymaganych normalnie dokumentów dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności preparatu. Eksperci KE są zdania, że korzyści z szybkiego wprowadzenia szczepionek są większe niż ewentualne ryzyko.

Kraje członkowskie, które zamierzają zastosować szczepionkę, będą musiały poprosić o zgodę Komisję Europejską. Dotąd zaakceptowała ona plany szczepień z Włoch, Francji, Holandii i Niemiec.

PAP - Nauka w Polsce, Michał Kot

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny