Przyznano Volvo Environment Prize 2006


Przyznano Volvo Environment Prize 2006: artykuł nr 3333

2006-09-16 11:29:05 Ekologia

Volvo Environment Prize Foundation 2006 nagrodziła trzech naukowców z Ameryki Północnej za ich pracę mającą na celu zrozumienie wpływu ludzkich działań na łowiska i warunki oceaniczne na świecie - poinformowały służby prasowe szwedzkiego koncernu. Trzej nagrodzeni naukowcy zostali wyróżnieni za swoje koncepcje, metody i modele mające pomóc w ocenie zagrożeń dla ekosystemów morskich, a przede wszystkim dla zasobów ryb, które mają kolosalne znaczenie dla ludzkiego dobrobytu.

Stworzone przez naukowców metody mają też przeciwdziałać powstałym zagrożeniom. Szeroko zakrojone prace nagrodzonych profesorów objęły koncepcje zarządzania ekosystemami morskimi. Koncepcje te w dużym stopniu wyjaśniają zasady rządzące życiem morskim. Według jury Fundacji profesorowie wykroczyli w swoich pracach poza sferę naukową, by przedstawić konsekwencje ochrony środowiska morskiego oraz zasad ochrony środowiska stosowanych na całym świecie.

Nagrodę otrzymali:

Prof. Raymond Hilborn, University of Washington, Seattle, za opracowanie modeli matematycznych, pozwalających na ocenę zasobów ryb oraz zarządzanie nimi, tworzenie udoskonalonych procedur i metod zarządzania, a także za opracowanie pionierskich strategii zarządzania adaptacyjnego.

Prof. Daniel Pauly, University of British Columbia, Vancouver, za takie modele i narzędzia, jak Marine Trophic Index, the Ecopath Modelling Model oraz globalna baza danych Fish Base. Fundacja postanowiła go też uhonorować za jego niezmordowane próby prowadzenia dialogu z menedżerami, rybakami, politykami i ogółem społeczeństwa.

Prof. Carl Walters, University of British Columbia, Vancouver, za jego błyskotliwe analizy stanu zasobów rybnych oraz zarządzanie rybołówstwem, a także za nowatorskie opracowania na temat zarządzania adaptacyjnego, które jest teraz powszechnie stosowane przez ekologów, naukowców innych dziedzin, a także menedżerów na całym świecie.

Już po raz siedemnasty z rzędu Volvo Environment Prize (Nagroda Środowiskowa Volvo) jest przyznawana ekspertom i badaczom cieszącym się międzynarodowym uznaniem. Volvo Environment Prize Foundation została powołana w 1988 roku, a jej celem miało być wspieranie i wyróżnianie proekologicznych prac i badań.

Nagroda jest uważana za jedną z najbardziej prestiżowych nagród środowiskowych. Wiąże się z nią wynagrodzenie pieniężne wynoszące 1,5 mln koron, które zostanie przekazane uhonorowanym naukowcom podczas specjalnej ceremonii zaplanowanej na 26 października w Sztokholmie.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii