W Ogrodzie Botanicznym w Powsinie zagościła jesień


W Ogrodzie Botanicznym w Powsinie zagościła jesień: artykuł nr 3360

2006-09-18 14:07:03 Botanika

Wrzesień w powsińskim Ogrodzie Botanicznym to okres już typowo jesienny. Kwitnie jeszcze wiele gatunków roślin, ale na wielu pojawiają się owoce, czasem bardzo dekoracyjne i zaczynają się przebarwiać liście drzew - mówi pracownik Ogrodu Wojciech Dmuchowski. Kwitną jeszcze krzewy budleji, pięciorników krzewiastych oraz ketmii syryjskiej. "Warto zwrócić uwagę na owocujące drzewa magnolii i ileksu okółkowatego" - dodaje.

"U wielu drzew właśnie teraz przebarwiają się liście; na uwagę zasługują grujecznik japoński, którego liście przebarwiają się na kolor żółto czerwony, oczary o liściach żółtych i pomarańczowych oraz błotnia, której liście przebarwiają się na kolor intensywnie czerwony" - informuje Wojciech Dmuchowski.

W ogrodzie bylinowym do połowy miesiąca kwitnąć będą jeszcze nawłocie i dzielżany. W drugiej połowie miesiąca zakwitną jesienne złocienie.

Przez cały wrzesień oczy zwiedzających cieszą astry zwanie też marcinkami. "To rośliny o zmiennej wysokości (od 20 cm do 1,5 m). Ich kwiaty są zazwyczaj fioletowe lub niebieskie, ale bywają też odmiany o kwiatach różowych białych i czerwonych" - tłumaczy pracownik Ogrodu.

Kwitną dalie zwane georginiami, oraz pacioreczniki. "Możemy podziwiać kwitnące zimowity i jesienne krokusy" - mówi Dmuchowski.

W Kolekcji Roślin Górskich, wśród roślin tatrzańskich, można o tej porze znaleźć szarotkę alpejską, czosnek skalny, zimowity jesienne, a w grupie roślin charakterystycznych dla Pienin - złocień zawadzki i chaber barwny w odmianie pienińskiej.

"W kolekcji sadowniczej rumienią się jabłka i dojrzewają jarzębinowe +korale+. Drzewo pigwy dźwiga okazałe owoce o zielonkawej owłosionej skórce, a na krzewiastych pigwowcach żółcą się twarde +jabłuszka+” - opisuje Dmuchowski.

Jak dodaje, ciekawostką powsińskich sadów są dojrzewające grusze azjatyckie, które ciągle budzą zdziwienie zwiedzających, ze względu na kształt owoców przypominających jabłko.

Ogród Botaniczny PAN jest otwarty we wszystkie dni tygodnia, w godz. 10-18.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki