Grzyby Puszczy Białowieskiej na wystawie


Grzyby Puszczy Białowieskiej na wystawie: artykuł nr 3384

2006-09-22 14:35:37 Botanika

Żywe owocniki ponad 100 gatunków grzybów będzie można podziwiać od soboty 24 września na XII Wystawie Grzybów Puszczy Białowieskiej. Obok grzybów jadalnych, powszechnie znanych, jak borowik, koźlak, maślak czy rydz, na ekspozycji prezentowane są w większości grzyby niejadalne i trujące, niejednokrotnie zaskakujące obserwatora różnorodnością barw, wymyślnymi kształtami, dziwacznymi nazwami - informuje Anna Gierasimiuk z Zespołu Wydawnictw i Komunikacji Społecznej Białowieskiego Parku Narodowego.

Okazy prezentowane w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży trafią na wystawę dzięki pracownikom Parku, uczniom Technikum Leśnego w Białowieży oraz studentom z Zakładu Fitopatologii Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Będą oni szukać grzybów w różnorodnych siedliskach puszczy.

Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się od mykologów - specjalistów zajmujących się grzybami, jak uniknąć zbierania trujących grzybów i które z gatunków są najbardziej wartościowymi przysmakami.

Wysłuchają także wykładu „Grzyby - problemy ochrony", który wygłosi Anna Kujawa z Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN - Stacji Badawczej w Turwi. Jedną z atrakcji będzie plebiscyt publiczności na najsmaczniejsze marynowane grzyby, przygotowane według receptur kilku restauracji z Białowieży i okolic. Nie zabraknie także licznych konkursów z nagrodami.

Wystawę oglądać można tylko przez trzy dni, dopóki eksponaty zachowają świeżość. Ekspozycja będzie udostępniona do zwiedzania w dniach:

* 23 września - godz. 12- 17, 24 września - godz. 9- 17, 25 września - godz. 9-14. Wstęp bezpłatny.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki