Chińczycy wypuszczą na wolność ponad 600 tygrysów syberyjskich


Chińczycy wypuszczą na wolność ponad 600 tygrysów syberyjskich: artykuł nr 3422

2006-09-26 22:21:36 Zoologia

Około 620 tygrysów syberyjskich, jednego z najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt na świecie, zostanie wypuszczonych na wolność i przeszkolonych jak samodzielnie przetrwać na łonie natury - podały w poniedziałek 25 września chińskie media. Wychowywane w niewoli tygrysy zostaną umieszczone na ogrodzonym, obejmującym 15 ha powierzchni zalesionym terenie, niedaleko granicy z Koreą Północną - poinformował przedstawiciel ośrodka reprodukcyjnego mieszczącego się w pobliżu Harbina w prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach.

Naturalnym środowiskiem życia tygrysów są gęsto zalesione i zamieszkane przez jelenie i dziki tereny.

Pod koniec XIX wieku na wolności żyło ponad 100 tys. tygrysów. Obecnie z powodu kłusownictwa oraz wycinki lasów na świecie żyje, zarówno w niewoli jak i na wolności, już tylko od 5 tys. do 7 tys. osobników.

Tygrys syberyjski, nazywany również amurskim (od rzeki Amur, która oddziela Chiny od Rosji) jest największym ze wszystkich gatunków tygrysa. Naturalnie występuje na obszarach północnych Chin, południowej Rosji i w Korei Północnej. Obecnie grozi mu całkowite wyginięcie, a Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody zalicza go do najbardziej zagrożonych gatunków zwierzęcych na świecie. Naukowcy szacują, że na wolności zostało już tylko ok. 300 sztuk tygrysów syberyjskich.

W chińskim ośrodku reprodukcyjnym rodzi się więcej tygrysów niż na wolności. Dzieje się tak dlatego, że tygrysy żyjące na wolności nie kojarzą się ponownie, zanim małe nie osiągną drugiego roku życia; tymczasem tygrysy hodowane mogą wydawać miot dwa razy w roku.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii