W Bieszczadach rozpoczęło się rykowisko jeleni karpackich


W Bieszczadach rozpoczęło się rykowisko jeleni karpackich: artykuł nr 3425

2006-09-28 22:52:54 Zoologia

Po ostatnich zimnych nocach, tuż przed zmrokiem i o świcie można usłyszeć przeciągłe stękanie i porykiwanie samców. Swe miłosne uniesienia wyrażają głośnymi stęknięciami, uderzaniem wieńcami o drzewa, przeciągłym rykiem odbijającym się echem po górach - opowiada rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. W lasach Bieszczad i Beskidu Niskiego rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich.

Każdy silny byk gromadzi wokół siebie stadko łań, o które musi toczyć walkę z konkurentami. W rykowisku biorą udział tylko silne, zdolne do prokreacji samce.

"Przeciągły ryk godowy jelenia można usłyszeć na przełomie września i października, najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Często jego głos brany jest mylnie przez turystów za ryk niedźwiedzia. Byki podczas rykowiska mają obniżoną czujność i dzięki temu łatwiej jest je podpatrzeć. Nad ich bezpieczeństwem czuwają jednak łanie z podporządkowanego stada, tzw. chmary" - wyjaśnia rzecznik.

Polowanie w okresie rykowiska jest jedną z największych atrakcji myśliwskich, ale - jak przypomina Marszałek, dozwolony jest tylko odstrzał byków selekcyjnych, czyli osobników z anomaliami rozwojowymi i byków starych, powyżej 10 lat. "Nie dopuszcza się odstrzału byków o prawidłowej budowie poroża, traktując je jako byki przyszłościowe, biorące udział w reprodukcji gatunku" - zaznacza.

Poroże jelenia, które rośnie od marca do sierpnia, jest cenionym trofeum myśliwskim.

W tym roku w lasach krośnieńskiej RDLP poluje wielu myśliwych, m.in. z Niemiec, Austrii, Francji, Belgii. Jak mówi Marszałek, tzw. turystyka łowiecka to nie tylko wpływy wynikające z polowań. "Rykowisko to przede wszystkim dochody dla właścicieli pensjonatów i kwater prywatnych oraz miejscowego handlu" - mówi.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii