Obserwacje Ziemi na skalę globalną - 60 państw popiera plan wdrożeniowy


Obserwacje Ziemi na skalę globalną - 60 państw popiera plan wdrożeniowy: artykuł nr 351

2005-02-20 04:00:36 Ochrona środowiska

Ministrowie i delegacje z 60 krajów spotkali się 16 lutego w Brukseli, aby podpisać dziesięcioletni plan wdrożenia Światowego Systemu Systemów Obserwacji Ziemi (GEOSS).

Idea stworzenia takiego systemu szybko wzbudziła zainteresowanie. Liczba państw pragnących przyłączyć się wzrosła z 30 do 60. Do tego w przedsięwzięcie zaangażowało się około 40 międzynarodowych organizacji.

'Dzieje się tak, ponieważ każdy zaczyna dostrzegać znaczenie takiego systemu. Wkraczamy w nową erę ze zrozumieniem dla Ziemi i odpowiednim jej wykorzystaniem z pożytkiem dla każdego,' powiedział wiceadmirał Conrad Lautenbacher, podsekretarz Departamentu Handlu do spraw Oceanów i Atmosfery w Stanach Zjednoczonych (Under Scretary of Commerce for Oceans and Atmosphere), który współprzewodniczy GEO razem z Dyrektorem Generalnym Dyrektoriatu do spraw Badań Naukowych Komisji Europejskiej, Achilleasem Mitsos.

GEOSS będzie tworzony na bazie istniejących systemów obserwacji Ziemi poprzez koordynację ich działań, usuwanie braków, wspieranie współpracy na tym polu, podział informacji, tak aby dojść do powszechnego zrozumienia potrzeb odbiorców. Ulepszy także przepływ informacji do tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

Cały artykuł pod adresem: http://dbs.cordis.lu/

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska