W Egipcie wykryto nowy przypadek ptasiej grypy wśród ludzi


W Egipcie wykryto nowy przypadek ptasiej grypy wśród ludzi: artykuł nr 3515

2006-10-12 13:19:18 Medycyna

Służba ochrony zdrowia Egiptu wykryła nowy przypadek zachorowania człowieka na ptasią grypę. Pierwsze od maja zachorowanie w tym kraju spowodowane zostało przez złowrogi wirus H5N1, który powoduje bardzo wysoką śmiertelność chorych. Jest to 15 egipski przypadek ptasiej grypy wśród ludzi, z czego 6 zachorowań zakonczyło się zgonem. Wszystkie poprzednie zachorowania nastąpiły w okresie między marcem a majem b.r., nie licząc pierwszego przypadku, który wykryto w lutym.

Egipt jest krajem, w którym wykryto najwięcej ludzkich przypadków ptasiej grypy poza Azją.

Chora to 39-letnia Hanan Abul Magd, mieszkanka prowincji Garbija w delcie Nilu, która we własnym domu zajmowała się hodowlą kaczek i najprawdopodobniej zaraziła się od tych ptaków. 4 października trafiła do szpitala, gdzie została poddana kuracji antygrypowym lekiem Tamiflu. Obecnie jej stan jest stabilny, choć nadal korzysta z respiratora.

Nowy przypadek nasilił panikę w społeczenstwie egipski, w którym przydomowa hodowla drobiu jest powszechna. Od lutego władze wybiły 30 mln sztuk drobiu, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny