60 tys. myśliwych upolowało dwa wilki i lisa


60 tys. myśliwych upolowało dwa wilki i lisa: artykuł nr 352

2005-02-20 14:14:11 Leśnictwo

Ponad 60 tys. myśliwych, którzy w całym kraju uczestniczyli w największej od dziesięciu lat obławie na wilki, upolowało tylko dwa wilki i jednego lisa - poinformowały bułgarskie media.

Obławę zorganizowano w sobotę na polecenie ministerstwa rolnictwa. Według danych resortu, populacja wilków, lisów i szakali zwiększyła się nadmiernie, osiągając niebezpieczny poziom.

Ministerstwo oszacowało, że obecnie w kraju jest 2 tys. 230 wilków, czyli o 11 proc. więcej niż dwa lata temu. Lisów jest 36 tys. 502, o 4 proc. więcej niż rok temu. Ministerstwo naliczyło również 27 tys. szakali. Obławę przeprowadzono wbrew protestom organizacji ochrony zwierząt.

Dzikie zwierzęta powodują poważne szkody gospodarstwom, zwłaszcza w południowej części gór Rodopy i na zachodzie kraju. Ostra zima powoduje, że wilki w poszukiwaniu pożywienia schodzą z gór i zapuszczają się w okolice gospodarstw. Tak było podczas silnych mrozów, które nawiedziły Bułgarię na początku lutego - wtedy wilki wchodziły do wsi, zabijając owce, cielęta, kozy, a nawet osły.

Zagrożenie ze strony drapieżników było powodem wydania przez ministra rolnictwa polecenia o zorganizowaniu ogólnokrajowej obławy. Sezon na odstrzał wilków trwa w Bułgarii do 31 stycznia.

Jednak rezultaty akcji okazały się mierne. Według telewizji publicznej zabito tylko dwa wilki i jednego lisa. Zwierzęta ukryły się w leśnych ostępach i, według myśliwych, jedynym rozwiązaniem byłoby polowanie z użyciem śmigłowców. Obrona cywilna i wojsko odmówiły jednak udostępnienia maszyn.

Źródło: PAP, MFi, Onet.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa